Niemcy wyślą na Ukrainy czołgi Leopard 2. PAP/EPA/VALDA KALNINA
Niemcy wyślą na Ukrainy czołgi Leopard 2. PAP/EPA/VALDA KALNINA

Niemcy pod ścianą - zmieniają zdanie ws. Leopardów. Jest komunikat rządu

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Niemcy wyślą na Ukrainy czołgi Leopard 2. Zatwierdzą również ich przekazywanie przez państwa partnerskie - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Leopard 2 dla Ukrainy. Niemcy oficjalnie potwierdzili

Steffen Hebestreit przekazał, że celem jest szybkie utworzenie dwóch batalionów czołgów Leopard 2. Jako pierwszy krok Niemcy dostarczą Ukrainie  14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry - poinformował w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Wraz z czołgami Niemcy zapewnią napadniętej przez Rosję Ukrainie niezbędną logistykę oraz amunicję. Wkrótce rozpoczną się też ćwiczenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech - podała strona niemiecka.

"Politico": decyzja Scholza to "zwycięstwo Polski"

Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów, co zmusiło kanclerza Niemiec Scholza do ostatecznego podjęcia decyzji - pisze portal "Politico", określając to "zwycięstwem Polski".

Polecamy: Ambasador USA chwali polsko-amerykańskie relacje. "Najsilniejsze w historii"

"Jak powiedzieli wyżsi urzędnicy w Berlinie, pozwolenie Polsce na eksport bez wysyłania czołgów samemu nie miałoby politycznego sensu dla Niemiec. Oczekuje się, że Scholz wyda oficjalne oświadczenie dziś po południu o godzinie 13:00 w Bundestagu (...). Przed debatą kanclerza z parlamentarzystami narastała presja, zwłaszcza po tym, gdy we wtorek Polska zmusiła Scholza do działania. Decyzja ta jest znaczącym zwrotem dla Scholza i może okazać się decydującym momentem, torując drogę szerszej koalicji krajów do wysłania czołgów, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskimi najeźdźcami" - czytamy w "Politico".

Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2

Według informacji podanych we wtorek przez portal tygodnika "Spiegel", Niemcy mają dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2. W grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2 A6. Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi mają pochodzić z zasobów Bundeswehry. Z kolei portal Bloomberg podał we wtorek, że Niemcy powinny udzielić Polsce zgodę na reeksport produkowanych w Niemczech czołgów Leopard już w środę. Polska formalnie zwróciła się o zgodę we wtorek, a rząd niemiecki zapowiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport rodzimego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka