Z portu North Charleston w Karolinie Południowej (USA) w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley. Fot. dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM)
Z portu North Charleston w Karolinie Południowej (USA) w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley. Fot. dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM)

Ukraina czeka z niecierpliwością na przesyłkę. Bradleye już do niej płyną

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 84
USA bardzo poważnie traktują swoje deklaracje pomocy Ukrainie napadniętej przez Rosję. Na pomoc Kijowowi wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley. Władze USA zapowiedziały przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

Wozy bojowe piechoty Bradley na pomoc Ukrainie

Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformowało w poniedziałek dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

Polecamy:

„Dowództwo sił transportowych dostarcza pierwszą partię wozów bojowych Bradley na Ukrainę w ramach umowy o pomocy wojskowej z USA o wartości 2,85 miliarda dolarów, ogłoszonej na początku tego roku. Oto transport zawierający 60 Bradleyów” - napisała na Twitterze Julia Mendel, była rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


„Dostarczając tę pierwszą przesyłkę Bradley Fighting Vehicles, sprawność logistyczna TRANSCOM pozostaje na pełnym widoku” - oznajmiła na Twitterze szefowa jednostki, gen. Jacqueline Van Ovost.


W Niemczech trwa szkolenie ukraińskich sił

Jak podano w komunikacie, 60 wozów M2A2 odpłynęły z portu w North Charleston w ubiegłym tygodniu i drogą morską zostaną przetransportowane do Europy. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.


– Mamy nadzieję, że to zwiększy ich [Ukraińców] zdolności do czynienia postępów na polu walki i odzyskania utraconych terenów, dzięki sprzętowi, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie – powiedziała ppłk sił lądowych Rebecca D'Angelo.

Amerykańskie pakiety pomocowe dla Ukrainy

W ramach trzech ostatnich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wartych prawie 6 mld dolarów USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie m.in. 109 wozów Bradley, 90 kołowych transporterów opancerzonych Stryker i 31 czołgów M1A2 Abrams.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj84 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka