Prezydent USA Joe Biden odpowiada na pytania dziennikarzy. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent USA Joe Biden odpowiada na pytania dziennikarzy. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Zabrał głos ws. wysłania F-16 na Ukrainę

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że odwiedzi Polskę, ale nie wie jeszcze w jakim terminie. Odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z dziennikarzy w drodze ze śmigłowca Marine One do Białego Domu.

Przydacz poleci do USA

NBC News poinformowało w zeszłym tygodniu, że Biden rozważa podróż do Europy, w tym być może do Polski, aby zbiegła się ona z rocznicą 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę. 

Dotąd Biały Dom nie potwierdzał dotąd tej informacji.

Najpierw do Waszyngtonu poleci szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. - Pan prezydent wysyła mnie do Waszyngtonu po to, aby przeprowadzić konsultacje zarówno w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, czyli takim zapleczu Białego Domu, jak i w Departamencie Stanu - poinformował w TVP Info.

Władze USA z wizytą w Polsce

Zapytany o ewentualną wizytę prezydenta Joe Bidena w Europie i Polsce odpowiedział, że z ust najwyższych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych można było usłyszeć, że "rozważane są różne opcje".

Przypomniał, że prezydent Biden w zeszłym roku był z dużą wizytą w Polsce. - Zresztą zeszły rok jak sam określił Antony Blinken, szef Departamentu Stanu, to był najlepszy rok w historii relacji polsko-amerykańskich. Bardzo intensywne kontakty: prezydent Biden w Polsce, wiceprezydent Kamala Harris również w Polsce, sekretarz stanu Antony Blinken, szef Pentagonu, przedstawiciele także wspólnoty wywiadowczej odwiedzali Polskę. Naprawdę tych kontaktów było bardzo dużo, bo też Polska odgrywa tutaj kluczową rolę i pozycja Polski na arenie międzynarodowej, także z perspektywy Waszyngtonu, w ostatnich latach znacząco wzrosła - ocenił.

Biden nie wyśle F-16 na Ukrainę

Joe Biden powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16. "Nie" - brzmiała jego krótka odpowiedź na  reporterów, czy jest za wysłaniem odrzutowców, które przywódcy Ukrainy widzieliby na szczycie ich najnowszej listy życzeń dotyczących broni.

Było to pierwsza wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów. W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty i że są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

Szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak napisał w poniedziałek na Telegramie, że Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16.

Eksperci ds. wojskowości, którzy komentowali tę sprawę w Polsce uważają, że to fake news.


Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że wszelkie działania Polski dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniane są z partnerami w NATO.

ja

Czytaj także:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka