Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent USA Joe Biden. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Biden przyjedzie wkrótce do Polski? Padła możliwa data

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
W czwartek stacje CNN oraz NBC News podały, powołując się na źródła w administracji USA, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Jedną z rozważanych lokalizacji jest Polska.

Prezydent USA odwiedzi Polskę?

CNN podkreśla, że "podróż nie jest jeszcze potwierdzona".

— Jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę — podaje stacja. Dodano również, że mało prawdopodobne jest, by prezydent USA Joe Biden złożył wizytę na Ukrainie.

Z kolei stacja NBC News podaje, że celem podróży prezydenta Joe Bidena miałoby być podkreślenie odporności Ukrainy wobec brutalnej napaści Rosji oraz "potwierdzenie amerykańskiej solidarności z Ukraińcami w czasie, gdy konflikt wkracza w nową fazę". Rozważane jest także ogłoszenie kolejnego dużego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy w rocznicę inwazji.

Biały Dom nie potwierdza

Doniesień telewizyjnych nie potwierdza jednak Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu. 

— Nie mamy obecnie żadnych planów podróży na rocznicę — przekazała rzeczniczka instytucji.

Wizyta Bidena w 2022 roku

W marcu 2022 roku Joe Biden odwiedził Polskę – tuż po napaści Rosji na Ukrainę. Prezydent USA przyleciał do Warszawy z brukselskiego nadzwyczajnego spotkania szefów państw i rządów NATO, które odbyło się w związku wojną na Ukrainie.

Biden: "Dziś Rosja zdławiła demokrację"

25 marca prezydent USA wylądował na lotnisku w Jesionce, gdzie rozpoczął swoją wizytę w Polsce. W jej trakcie odbył m. in. rozmowy z Andrzejem Dudą w Rzeszowie oraz spotkał się z amerykańskimi żołnierzami i uchodźcami z Ukrainie. Joe Biden wygłosił również przemówienie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz – w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – odwiedził Stadion Narodowy, gdzie zapoznał się z pomocą udzielaną ukraińskim uchodźcom

Podczas przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego Biden zwrócił się do Ukraińców.

— Moje przesłanie dla Ukrainy jest takie, że stoimy z wami. Kropka — oświadczył. — Dziś Rosja zdławiła demokrację i chce zrobić to gdzie indziej, nie tylko na własnej ziemi. Celem Putina jest powiedzenie, że denazyfikuje Ukrainę. To kłamstwo, cyniczne kłamstwo, o czym on wie. Jest to też obrzydliwość — dodał.

Dodatkowe sankcje na Grupę Wagnera

W czwartek administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową grupę przestępczą. W związku z tym objęto sankcjami podmioty z nią związane oraz oligarchów i podmioty wspierają rosyjski sektor zbrojeniowy.

W ramach ogłoszonych przez resorty dyplomacji i finansów działań sankcjami objęto 16 osób i 31 podmiotów związanych z Wagnerem, rosyjskimi oligarchami i sektorem zbrojeniowym.

— Dzisiejsze rozszerzone sankcje przeciwko Wagnerowi, podobnie jak nowe sankcje na ich współpracowników i inne spółki wspierające rosyjski kompleks wojskowy, dodatkowo ograniczą możliwości Putina, by zbroić i wyposażać swoją machinę wojenną — przekazała w komunikacie szefowa Departamentu Skarbu Janet Yellen.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka