Lech Wałęsa odpowiedział na wpis Dmitrija Miedwiediewa, który skomentował słowa byłego prezydenta Polski w sprawie przekazania Ukrainie przez Niemcy czołgów Leopard 2. (fot. Facebook, Flickr)
Lech Wałęsa odpowiedział na wpis Dmitrija Miedwiediewa, który skomentował słowa byłego prezydenta Polski w sprawie przekazania Ukrainie przez Niemcy czołgów Leopard 2. (fot. Facebook, Flickr)

Wałęsa kontra Miedwiediew. Mocne słowa byłego prezydenta Rosji

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Lech Wałęsa odpowiedział na słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który po wcześniejszej wypowiedzi byłego polskiego przywódcy na temat przekazania przez Niemcy czołgów Leopard 2 dla Ukrainy stwierdził, że ma on "umiejętności płatnego podżegacza SB". — Czekam na kolejne jego wystąpienie. Wtedy będzie można mu ładnie odpowiedzieć — powiedział Wałęsa w rozmowie z Wirtualną Polską.

Wałęsa krytykuje postawę Niemiec

— Na pewno postawa Niemiec nie jest przyjemna, ale to powinno z kolei nas wszystkich przekonywać w Europie, abyśmy my przekonali Niemców. Wszyscy ci, którzy inaczej to widzą — mówił były prezydent Polski.

— Ja bym przekonywał Niemców, że jeśli nasze dzieci mają w przyszłości żyć w spokoju, to musimy zrobić porządek z Rosją — powiedział Lech Wałęsa w rozmowie z "Faktem". — Niemcom trzeba pokazywać, że zawsze z Rosją były problemy, a my, Polacy szczególnie o tym wiemy i w związku z tym mamy szansę w tym pokoleniu zrobić porządek z Rosją — dodał.

Miedwiediew atakuje Wałęsę

Na słowa Lecha Wałęsy zareagował były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. 

— Lech Wałęsa, były prezydent Polski szaleje, mówiąc, że to czas dla Polaków, aby wykończyli Rosję i Chiny rękami Niemiec. U tego chłopca prześwitują umiejętności płatnego podżegacza socjalistycznej Służby Bezpieczeństwa. Tak trzymać! — napisał na Twitterze.

Słowa byłego prezydenta Polski nie umknęły również uwadze prokremlowskiej agencji RIA Nowosti, która w swojej depeszy stwierdziła, że zdaniem Wałęsy "Warszawa i Berlin uważają, że stoją przed szansą rozliczenia się z Chinami i Rosją". Dodano również, że "nie jest to pierwsza rusofobiczna wypowiedź Wałęsy".

Odpowiedź Lecha Wałęsy: "Czekam na kolejne wystąpienie"

W czwartek Lech Wałęsa odpowiedział na wpis Miedwiediewa w rozmowie z Wirtualną Polską.

— Czekam na kolejne jego (Dmitrija Miedwiediewa – przyp. red.) wystąpienie. Wtedy będzie można mu ładnie odpowiedzieć — powiedział były polski prezydent.

Dwie koncepcje rozwoju świata

W rozmowie z WP Lech Wałęsa podkreślił, że "od dawna zabiega o większą aktywność Niemiec". Jego zdaniem kraj ten powinien "bardziej reagować na wyzwania obecnych czasów".

— Nie będziemy mieli takiej sytuacji, żeby uporządkować sprawy w Rosji. Putin zmobilizował swoim złym zachowaniem cały świat. Wykorzystajmy to — mówił Wałęsa.

Były polski prezydent wskazał, że obecnie ścierają się dwie koncepcje rozwoju świata.

— Putin zmobilizował swoim złym zachowaniem cały świat. Wykorzystajmy to. Stara siłowa koncepcja rosyjsko-chińska ściera się teraz z zachodnią, demokratyczną. Pytanie, która wyjdzie z tego zwycięsko. Coraz więcej ludzi w świecie rozumie, o co chodzi i włącza się w ten bój, wspierając Zachód — powiedział Wałęsa.

Leopardy dla Ukrainy

W środę niemiecki kanclerz Olaf Scholz przekazał, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. W pierwszej kolejności przekazane zostanie 14 maszyn z zasobów niemieckiej armii. Rząd federalny zapowiada, że wspólnie z krajami partnerskimi planuje utworzyć "dwa bataliony czołgów Leopard 2 dla Ukrainy". Z kolei w czwartek szef niemieckiego MON Boris Pistorius ogłosił, że czołgi zostaną przekazane Ukrainie do końca marca.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka