FBI przeszukało dom Joe Bidena w Rehoboth w stanie Delaware. (fot. PAP/EPA)
FBI przeszukało dom Joe Bidena w Rehoboth w stanie Delaware. (fot. PAP/EPA)

Akcja FBI w domu Bidena. Czego szukali agenci?

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
W środę FBI przeszukało dom prezydenta USA Joe Bidena w Rehoboth w stanie Delaware. Związane jest to ze śledztwem w sprawie znalezionych w jego posiadłości oraz biurze niejawnych dokumentów z czasu jego wiceprezydentury oraz wykonywania przez niego mandatu senatora.

Kolejne przeszukanie w domu Bidena

— Dzisiaj, przy pełnym wsparciu i współpracy prezydenta, Departament Sprawiedliwości przeprowadza planowane przeszukanie jego domu w Rehoboth, Delaware — napisał w oświadczeniu osobisty adwokat Bidena, Bob Bauer.

— Zgodnie ze standardowymi procedurami, Departament Sprawiedliwości, w interesie bezpieczeństwa operacyjnego i integralności, starał się wykonać tę pracę bez wcześniejszego publicznego powiadomienia, a my zgodziliśmy się na współprac — powiedział Bauer. — Dzisiejsze przeszukanie jest kolejnym krokiem w dokładnym i terminowym procesie, który będziemy nadal w pełni wspierać i ułatwiać. Będziemy mieli dalsze informacje po zakończeniu dzisiejszych poszukiwań — dodał adwokat prezydenta USA.

Tajne dokumenty u prezydenta USA

Wcześniej, 20 stycznia, FBI przeszukało dom Bidena w Wilmington w stanie Delaware, gdzie znaleziono kolejną partię niejawnych dokumentów. Z kolei w połowie listopada ubiegłego roku przeszukane zostało jego biuro w ośrodku Penn Biden Center w Waszyngtonie.  

CNN podaje, powołując się na osoby związane ze sprawą, że żadne z dotychczasowych przeszukań nie wymagało nakazu. Zespół Bidena niejednokrotnie podkreślił chęć współpracy z Departamentem Sprawiedliwości.

Prokuratorzy biorą się za Bidena

Przeszukania odbywają się w dniu, w którym Departament Sprawiedliwości ogłosił, że specjalny niezależny prokurator Robert Hur oficjalnie rozpoczął swoją pracę nadzorując dochodzenie w sprawie znalezionych u Bidena dokumentów. Hur zastąpił prokuratora Johna Lauscha, który przeprowadził wstępny przegląd. Ten zaś przekształcił się w pełnowymiarowe dochodzenie karne.

Robert Hur służył jako prokurator federalny w stanie Maryland w latach 2018-2021 z nominacji prezydenta Donalda Trumpa. Hur otrzymał zadanie sprawdzenia, czy "jakakolwiek osoba lub podmiot" złamała prawo w związku z przechowywaniem niejawnych dokumentów, które znaleziono w biurze używanym przez Bidena w Waszyngtonie i garażu jego domu w Wilmington w Delaware.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka