Rada Pracodawców RP opublikowała oświadczenie w sprawie zatrzymania prezesa organizacji Rafała Baniaka. (fot. Facebook, Twitter)
Rada Pracodawców RP opublikowała oświadczenie w sprawie zatrzymania prezesa organizacji Rafała Baniaka. (fot. Facebook, Twitter)

Pracodawcy RP skarżą się na służby po zatrzymaniu szefa. "Zbyt radykalne"

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Rada Pracodawców RP opublikowała swoje stanowisko w sprawie środowego zatrzymania szefa organizacji oraz byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka, który podejrzany jest o korupcję. — Sposób działania organów ścigania w tej sprawie (…) jest zbyt radykalny — oświadczono.

Zatrzymanie prezesa Pracodawców RP

W środę szef Pracodawców RP oraz były wiceminister skarbu Rafał Baniak został zatrzymany przez CBA. Portal tvp.info informował, że sprawa mam związek z "czynami o charakterze korupcyjnym".

Poza Baniakiem, na polecenie śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, zatrzymanych zostało również trzech innych przedsiębiorców. 

Zatrzymań dokonano na Mazowszu i Śląsku, funkcjonariusze CBA prowadzą również przeszukania w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego kraju, m.in. w urzędzie miasta stołecznego Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy. Adwokat Rafała Baniaka przekazał, że szef Pracodawców RP uważa się za osobę niewinną oraz, że zgadza się na używanie jego pełnych danych osobowych i wizerunku.

Oświadczenie Rady Pracodawców RP

W środę po południu Pracodawcy RP udostępnili w mediach społecznościowych swoje oświadczenie w tej sprawie. Organizacja podkreśla, że stanowczo sprzeciwia się zatrzymaniu Rafała Baniaka.

— Rada Pracodawców RP wyraża stanowczy sprzeciw wobec sposobu zatrzymania Rafała Baniaka, Prezesa Pracodawców RP — oświadczono. — Protestujemy przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania tak dotkliwych środków bez wystarczającego uzasadnienia — dodano.

"Stawiłby się na każde wezwanie"

W dalszej części oświadczenia Pracodawcy RP podkreślają, że Baniak "jest do dyspozycji organów ścigania".

— Nie przesądzając o winie (...) Prezesa Pracodawców RP chcemy podkreślić, że sam sam Rafał Baniak był i jest do dyspozycji organów ścigania. Jako osoba publiczna i powszechnie szanowana, Prezes Pracodawców RP nie uchylałby się od udziału w czynnościach prowadzonych przez sąd czy prokuraturę. Stawiłby się na każde wezwanie organów ścigania — podkreśla Rada Pracodawców RP.


Sposób ścigania w tej sprawie "zbyt radykalny"

— Uważamy, że sposób działania organów ścigania w tej sprawie narusza godność osoby objętej postępowaniem i jest zbyt radykalny — piszą Pracodawcy RP. — Jesteśmy przekonani, że w tej sprawie nie ma uzasadnienia do zastosowania najbardziej dotkliwego środka zapobiegawczego, jakim jest zatrzymanie — podsumowano.

Pracodawcy RP poinformowali również na Twitterze, że w środę o godz. 16:30, przed wejściem do katowickiej prokuratury, odbędzie się konferencja prasowa prezesa organizacji Rafała Baniaka.


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka