Coraz trudniejsza sytuacja w Turcji. Polscy strażacy w czwartek uratowali spod gruzów jedenastą osobę. Na miejscu pracują już też polscy medycy wojskowi. (fot. PAP/EPA)
Coraz trudniejsza sytuacja w Turcji. Polscy strażacy w czwartek uratowali spod gruzów jedenastą osobę. Na miejscu pracują już też polscy medycy wojskowi. (fot. PAP/EPA)

Najnowszy bilans ofiar trzęsienia ziemi. Polscy strażacy uratowali jedenastą osobę

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W czwartek liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i północnej Syrii przekroczyła 16 tys. osób. Na miejscu pracują polscy strażacy i medycy wojskowi. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, gen. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował, że w czwartek rano Polakom udało się uratować spod gruzów jedenastą osobę. Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że na miejsce dotarli polscy medycy wojskowi.

Ponad 16 tys. ofiar trzęsienia ziemi

Szacuje się, że liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i północnej Syrii jeszcze wzrośnie. Jak dotąd w wyniku kataklizmu zginęło ponad 16 tys osób. Z kolei ponad 60 tys. zostało rannych. Według ekspertów, wskaźnik przeżycia po 72 godzinach od zdarzenia wynosi poniżej 25 proc. Sytuację dodatkowo utrudniają niskie temperatury.

— W tego typu akcjach ratunkowych najważniejsze są pierwsze 72 godziny; w pierwszej dobie po trzęsieniu ziemi szanse na uratowanie uwięzionych w rumowiskach wynoszą 74 proc., po 72 godz. spadają do 22 proc., w piątej dobie po kataklizmie wynoszą już 6 proc. — powiedział w rozmowie z Associated Press ekspert od klęsk żywiołowych z angielskiego Nottingham Trent University, Steven Godby.

Skutkami kataklizmu może być dotknięte nawet 23 mln ludzi — oceniła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W samej Turcji to 13 mln osób — powiadomił prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan.

— Wielkość i skala zniszczeń, których świadkiem był nasz zespół, jest trudna do opisania — powiedział w rozmowie z USA TODAY Dale Buckner, prezes amerykańskiej firmy Global Guardian, która zajmuje się udzielaniem wsparcia medycznego i humanitarnego. — Niektóre infrastruktury nigdy nie zostaną zastąpione. Szkody są tak rozległe, że przez lata nie będzie się nadawało do zamieszkania — dodał.

Polscy strażacy uratowali jedenastą osobę

W czwartek rano polscy strażacy wydobyli spod gruzów w Besni jedenastą osobę. Dotarcie do niej i uwolnienie spod gruzów zajęło im kilka godzin; jest przewożona do szpitala — powiadomił oficer łącznikowy grupy HUSAR Polska. Informację przekazał również na Twitterze szef Państwowej Straży Pożarnej, gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.


Grupa ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów od wtorku po południu szuka ludzi uwięzionych pod gruzami w tureckim mieście Besni. Wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się tam blisko trzydzieści domów.

Polscy medycy wojskowi dotarli do Turcji

W czwartek resort obrony narodowej poinformował, że do Turcji dotarli polscy medycy wojskowi, którzy będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi.

— Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego — poinformowało MON.


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka