Roger Waters przemawia na forum ONZ, fot. YouTube/Screenshot
Roger Waters przemawia na forum ONZ, fot. YouTube/Screenshot

Waters wystąpił jako przedstawiciel Rosji w ONZ. Ambasador Ukrainy nie wytrzymał

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Roger Waters wystąpił na zaproszenie Rosji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przemawiając wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie. Ukraiński ambasador, nawiązując do piosenki Pink Floyd, skomentował, że to "another brick im the wall" ("kolejna cegła w murze") moskiewskiej propagandy.

Roger Waters jako przedstawiciel Rosji

79-letni współzałożyciel Pink Floyd został zaproszony do zabrania głosu przez rosyjską delegację w radzie zwołanej w środę w celu omówienia sytuacji na Ukrainie. Stwierdził, że reprezentuje "4 miliardy lub więcej braci i sióstr", czyli większość ludzkości.

Waters posiada wartą 62 mln dolarów posiadłość na Long Island, około 150 km od siedziby ONZ, ale w środę przemawiał z drewnianego domku w Szwajcarii, za pośrednictwem łącza wideo.

Zaproszenie rosyjskiej delegacji nastąpiło po wywiadzie, jakiego Waters udzielił "Berliner Zeitung", w którym nie szczędził komplementów pod adresem Władimira Putina, a krytykował Joe Bidena. W tym wywiadzie z 4 lutego Waters obarczał Zachód i Ukrainę dużą odpowiedzialnością za rosyjską inwazję.

Zobacz więcej: Waters nazywa Polaków rusofobami. Jego wypowiedź o Bidenie i Putinie zdumiewa

Wystąpienie Watersa w ONZ

- Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę była nielegalna. Potępiam ją w najostrzejszych możliwych słowach - powiedział na forum ONZ. - Ale również rosyjska inwazja na Ukrainę nie była niesprowokowana, więc również potępiam z całą mocą prowokatorów - dodał.


Muzyk stwierdził ponadto, że wszyscy chcą żyć "w świecie równości" i skierował zapytanie do Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, USA i Francji: "Jakie są wasze cele? Duży zysk dla przemysłu zbrojeniowego? Więcej władzy na świecie? Większa część światowego tortu?".

- Ta droga prowadzi tylko do katastrofy. Każdy na tej drodze ma w teczce czerwony guzik. A im dalej idziemy, tym bardziej swędzą palce, by zbliżyć się do tego czerwonego guzika, tym bardziej wszyscy zbliżamy się do Armageddonu - przemawiał.

Zaapelował o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie. - Wyobraźcie sobie zbiorowe globalne westchnienie ulgi (...) Możemy nakarmić nasze dzieci, zapewnić im ciepło i nauczyć się współpracować ze wszystkimi naszymi braćmi i siostrami. A nawet ocalić naszą piękną planetę przed zniszczeniem - mówił Waters.

Ambasador Ukrainy: Niech pan dalej brzdąka na gitarze

Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, nie skomentował odniesienia Watersa do nielegalności inwazji. W uwagach dotyczących wystąpienia muzyka Pink Floyd, dyplomata pochwalił go za "bardzo precyzyjną analizę wydarzeń". Nazwał go "jednym z najbardziej prominentnych działaczy współczesnego ruchu antywojennego".

Ukraiński ambasador, Serhij Kysłycia, przemawiał jako ostatni i wykorzystał okazję, by nawiązać do muzycznej przeszłości Pink Floyd - a w szczególności do wykorzystywania przez nich na koncertach latających świń - by zdyskredytować Watersa.

Kysłycia zauważył, że Pink Floyd zostali zakazani w Związku Radzieckim za protesty przeciwko inwazji na Afganistan w 1979 roku.

- To ironia, jeśli nie hipokryzja, że pan Waters próbuje teraz wybielić kolejną inwazję - powiedział ukraiński dyplomata. - Jakże smutne dla jego byłych fanów jest widzieć, jak akceptuje rolę tylko kolejnej cegły w murze - murze rosyjskiej dezinformacji i propagandy.

- Niech pan dalej brzdąka na gitarze, panie Waters - podsumował ambasador. - To pasuje do pana bardziej niż pouczanie Rady Bezpieczeństwa, jak ma wykonywać swoją pracę. Żadnych latających świń tutaj, proszę.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka