Polacy chętnie korzystali z programu Polski Bon Turystyczny. (fot. Flickr)
Polacy chętnie korzystali z programu Polski Bon Turystyczny. (fot. Flickr)

Polski Bon Turystyczny był strzałem w dziesiątkę. Te dane mówią wszystko

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Polski Bon Turystyczny odniósł wielki sukces. Polacy zapłacili nim ponad 5 milionów razy wydając 3 miliardy złotych.

Polski Bon Turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. To dodatkowe świadczenie w formie elektronicznego bonu. Sprawdził się, jako wsparcie finansowe dla polskich rodzin z dziećmi i pomógł właścicielom obiektów noclegowych i turystycznych, którzy z powodu restrykcji epidemicznych zostali narażeni na utratę dochodów z prowadzonej działalności.

Pierwsze miesiące programu

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy dokonali prawie 365 tys. płatności bonami na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowali ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. zapłacili bonami 1,9 mln razy na łączną kwotę 960 mln zł. Od początku funkcjonowania programu do końca 2022 r. zostało więc zrealizowanych w sumie prawie 5,1 mln transakcji na łączną kwotę przekraczającą 2,9 mld zł. Największym zainteresowaniem bon cieszył się w lipcu i sierpniu 2021 r., kiedy wykonano 34% wszystkich dotychczasowych transakcji. Kwota, którą wtedy zapłacono, stanowiła prawie 37% łącznych wydatków związanych z płatnościami bonami od sierpnia 2020 r. do grudnia 2022 r. 

Gdzie używano bonu?

Od początku działania programu największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim (1,2 mln transakcji), drugie było województwo pomorskie (793,9 tys. transakcji), trzecie województwo zachodniopomorskie (651 tys. transakcji), a czwarte województwo mazowieckie (521,6 tys. transakcji). Kiedy przyjrzeć się kwocie płatności bonami, to najwięcej z bonów zarobiło województwo małopolskie (622,6 mln zł), za nim województwo pomorskie (520,2 mln zł), dalej województwo zachodniopomorskie (456,7 mln zł), a czwarte było województwo mazowieckie (285,6 mln zł). Trochę inaczej wyglądają płatności za usługi hotelarskie (hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.), bo tych najwięcej było w województwach pomorskim (479,9 mln zł) i zachodniopomorskim (402,9 mln zł). Dopiero na trzecim miejscu znalazło się województwo małopolskie (400,7 mln zł). Widać więc, że wolimy jeździć nad morze. 

Płatności za imprezy turystyczne

Jeśli chodzi o płatności za imprezy turystyczne (parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie itp.) bezapelacyjnie wygrało województwo mazowieckie (87,1 mln zł), za nim znalazło się województwo małopolskie (70,6 mln zł), a na trzeciej pozycji województwo zachodniopomorskie (41,4 mln zł). Niektóre podmioty turystyczne realizowały jednocześnie płatności bonami zarówno za usługi hotelarskie, jak i za imprezy turystyczne. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie (151,4 mln zł). Na drugim miejscu jest województwo świętokrzyskie (30,7 mln zł), na trzecim województwo pomorskie (12,7 mln zł).

Ile osób jest uprawnionych do bonu turystycznego?

Według danych na 31 grudnia 2022 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób. W systemie widniało natomiast ok. 3,9 mln aktywnych bonów, przy czym wykorzystanych bonów było 92%, czyli 3,6 mln, z czego całkowicie wykorzystano 2,7 mln, a częściowo 821,6 tys. bonów. Jest również 301 tys. niewykorzystanych aktywnych bonów, co stanowi 8% wszystkich bonów. 31 grudnia 2022 r. wciąż do wykorzystania pozostały aktywowane bony turystyczne na kwotę 392,7 mln zł.

Podmioty turystyczne w systemie

W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi Polskiego Bonu Turystycznego zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów. W kolejnych miesiącach było ich coraz więcej i teraz jest ich 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych. Od początku działania programu najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwach pomorskim (6,3 tys.) oraz małopolskim (5,6 tys.). Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie (5,2 tys.).

Polskim Bonem Turystycznym można zapłacić jeszcze do końca marca 2023 r.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo