Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w Radzie Europejskiej. (fot. PAP/EPA)
Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w Radzie Europejskiej. (fot. PAP/EPA)

Zełenski w Brukseli. "Wolna Europa jest niemożliwa bez wolnej Ukrainy"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa obecnie w Brukseli, gdzie wziął udział w szczycie Rady Europejskiej. Na miejscu podziękował państwom UE za wsparcie jego kraju podczas rosyjskiej inwazji. — Jestem wdzięczny wszystkim europejskim narodom, które rozumieją, że nasi dzielni żołnierze walczą z waszą pomocą z rosyjskim terrorem. Mówimy o agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie — oznajmił Zełenski.

Zełenski w Radzie Europejskiej

— Naszą aspiracją jest życie w zjednoczonej, wolnej Europie — podkreślił Zełenski. — Wszyscy bronimy Europy przez reżimem, który chce zniszczyć jej wolność. (...) Nie traktujemy Europy jako terytorium z zasobami, tak jak czyni to Rosja. Dla nas to europejski dom. Rosja próbuje przejmować kontrolę nad terytorium, by eksploatować zasoby i narody — dodał.

Rosja chce wywrzeć wpływ na inne państwa

W swoim przemówieniu ukraiński prezydent podkreślił, że Rosja dysponuje wieloma środkami, za pomocą których próbuje wywrzeć wpływ na inne państwa – od brudnych pieniędzy po cyberataki.

— Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji — ostrzegł ukraiński przywódca.

— W tym momencie nasza wolność, nasza jedność wymaga dodatkowego składnika: bezpieczeństwa. Bez niego reszta jest zbyt krucha. Jeśli osiągniemy to bezpieczeństwo w Europie i je zagwarantujemy, to obiecuję wam: wasze imiona zapiszą się w historii Europy — podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy wdzięczny za pomoc

Dalej Zełenski wyraził swoją wdzięczność za wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. 

— Jestem wam wszystkim wdzięczny za wszystko, co zrobiliście w ciągu tego strasznego roku. W ciągu mijającego roku, od początku agresji, Europa stała się silniejsza — oznajmił prezydent Ukrainy. — Dzięki waszym osobistym decyzjom. Dziękuję wam, że rozumiecie, że Europa nie powinna mieć szarych stref. Że nasz cały kontynent powinien być otwarty dla europejskiego przeznaczenia. Nie powinien być destabilizowany — dodał. Podkreślił jednocześnie, że "jedność Europy to fundamentalna droga do bezpieczeństwa".

"Wolna Europa jest niemożliwa bez wolnej Ukrainy"

Ukraiński prezydent podziękował również za nadanie jego krajowi statusu kandydującego do Unii Europejskiej.

— Wolna Europa jest niemożliwa bez wolnej Ukrainy. Dziękuję za przyznanie mojemu krajowi statusu państwa kandydującego — powiedział Wołodymyr Zełenski. Podziękował także za wsparcie militarne, dzięki któremu Ukraińcy stawiają czoła Rosji.

— Ta agresja powinna ponieść klęskę tak szybko, jak to możliwe. (...) Dziękuję, że nas rozumiecie i nas wspieracie. Że rozumiecie, jak bardzo potrzebujemy artylerii, amunicji, czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie wojskowe. Musimy zwiększyć dynamikę naszej współpracy. Musimy to robić szybciej niż agresor, który stara się mobilizować swój potencjał — apelował Zełenski. Podkreślił jednocześnie, że agresja toczy się nie tylko przeciwko Ukrainie, "ale przeciwko Europie".

"Nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu"

Wcześniej w Parlamencie Europejskim Zełenski podkreślił również, że jego zdaniem wartość życia ludzkiego nie istnieje dla rosyjskich władz.

— Nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu i nabijają sobie kabzę. 140 mln obywateli Rosji to dla przywódców rosyjskich mięso armatnie - ktoś, kto może nosić karabin i pójść walczyć — podkreślił Zełenski.

Dodał, że Rosja aktywnie inwestuje w ksenofobię i próbuje ją na naszym kontynencie znormalizować.

— Stara się sprawić, aby nieludzka rzeczywistość lat 20., 30., 40. wróciła. Nasza odpowiedź - to zdecydowane "nie". Bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą w nowoczesnej Europie. Działając na polu bitwy, działamy razem z wami — podkreślił Zełenski.

Przewodnicząca PE wzywa do wysłania broni na Ukrainę

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wezwała narody UE do przekazania Ukrainie samolotów bojowych i broni dalekiego zasięgu.

— Znamy ofiarę, jaką wasz naród zniósł dla Europy, i musimy ją uhonorować nie tylko słowami, ale i czynami — powiedziała Roberta Metsola do Zelenskiego. — Państwa muszą rozważyć kroki w celu zapewnienia systemów dalekiego zasięgu i odrzutowców, których potrzebujecie, aby chronić wolność, którą zbyt wielu wzięło za pewnik — dodała.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka