Grupa HUSAR Poland pomaga po trzęsieniu ziemi w Turcji. Źródło: Twitter/@ABartkowiak_PSP
Grupa HUSAR Poland pomaga po trzęsieniu ziemi w Turcji. Źródło: Twitter/@ABartkowiak_PSP

Polscy bohaterowie wracają z Turcji do Polski. Ocalili życie kilkunastu osób

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Grupa ratownicza HUSAR Poland kończy swoje działania na dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. Powrót do Polski strażaków, którzy byli chwaleni przez przedstawicieli tureckich służb ratowniczych, zaplanowano na 15 lutego.

HUSAR wraca do Polski 

"Działania #HUSAR Poland zbliżają się ku końcowi. Na środę 15 lutego zaplanowano powrót polskiej grupy do kraju ale jeszcze pozostajemy w gotowości" - napisał w poniedziałek na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. 

Bartkowiak dodał również wpis, który przedstawia, jak mieszkańcy Besni - jednego z miast dotkniętym kataklizmem - dziękują polskiej grupie za pomoc. 

Polacy uratowali 12 osób, ale nadal walczą 

Grupa ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów - do Turcji wyleciała w poniedziałek 6 lutego wieczorem, kilka godzin po trzęsieniu. Polscy strażacy prowadzą akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Dotychczas udało im się ocalić 12 osób.

Działania polskiej grupy ratowniczej miały być prowadzone do poniedziałku, 13 lutego. Komendant główny PSP poinformował jednak, że strażacy zostaną w Turcji co najmniej do środy, 15 lutego. Decyzję o przedłużeniu akcji podjęto po konsultacji komendanta i dowódcy grupy HUSAR Poland brygadiera Grzegorza Borowca z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz tureckimi władzami.

Jeszcze w niedzielę, Andrzej Bartkowiak informował na Twitterze, że grupa HUSAR Poland próbuje dotrzeć do 13. osoby. Działania jednak nadal trwają. 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii 

Według oficjalnych raportów liczba ofiar śmiertelnych w wyniku gwałtownego trzęsienia ziemi, które w ostatni poniedziałek nawiedziło Turcję i Syrię wzrosła w niedzielę do 33 179 osób.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera zabiło 29 605 osób w południowej Turcji, podała w niedzielę AFAD, turecka publiczna agencja zarządzania katastrofami. Władze Syrii raportują o 3574 ofiarach śmiertelnych. Według prognoz ONZ, liczba ofiar może się "podwoić" - informowała AFP.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka