Amerykańska ambasada w Moskwie apeluje do obywateli USA o natychmiastowe opuszczenie Rosji. (fot. Wikipedia, PAP/EPA)
Amerykańska ambasada w Moskwie apeluje do obywateli USA o natychmiastowe opuszczenie Rosji. (fot. Wikipedia, PAP/EPA)

Pilny apel ambasady USA w Moskwie. "Amerykanie powinni natychmiast wyjechać z Rosji"

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Ambasada USA w Moskwie zaapelowała do Amerykanów o natychmiastowe opuszczenie Rosji. Osobom z podwójnym obywatelstwem grozi przymusowe wcielenie do wojska.

Ambasada USA w Moskwie apeluje o opuszczenie Rosji

— Nie należy podróżować do Rosji ze względu na nieprzewidywalne konsekwencje niesprowokowanej, pełnowymiarowej inwazji rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę, możliwość nękania i wyodrębniania obywateli amerykańskich do zatrzymania przez rosyjskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa — podała w komunikacie amerykańska ambasada.

Ograniczone możliwości wsparcia

Ambasada podkreśla, że ma "ograniczone możliwości" w zakresie udzielania pomocy obywatelom USA w Rosji. 

— Obywatele amerykańscy przebywający lub podróżujący w Rosji powinni natychmiast opuścić to miejsce. Należy zachować zwiększoną ostrożność ze względu na ryzyko niesłusznych zatrzymań — ostrzega ambasada.

Problem dla osób z podwójnym obywatelstwem

W dalszej części oświadczenia przypomniano o wrześniowej mobilizacji w Rosji oraz poinformowano w tym kontekście, że kraj ten może odmówić uznania obywatelstwa amerykańskiego osobom posiadającym podwójne obywatelstwo. Osoby te mogą również zostać pozbawione dostępu do amerykańskiej pomocy konsularnej, poddane mobilizacji oraz wcielone do wojska.

Niedziałające amerykańskie karty

— Obywatele amerykańscy powinni pamiętać, że amerykańskie karty kredytowe i debetowe nie działają w Rosji, a możliwości elektronicznego transferu funduszy ze Stanów Zjednoczonych są bardzo ograniczone ze względu na sankcje nałożone na rosyjskie banki. Istnieją doniesienia o brakach gotówki w Rosji — podaje ambasada USA w Moskwie.

Ograniczone możliwości transportu

Placówka ostrzega, że możliwości lotów komercyjnych są bardzo ograniczone i często nie są dostępne w krótkim czasie.

— Jeżeli chcą Państwo opuścić Rosję, powinni Państwo jak najszybciej dokonać niezależnych ustaleń. Ambasada USA ma bardzo ograniczone możliwości pomocy obywatelom USA w opuszczeniu kraju, a możliwości transportu mogą stać się jeszcze bardziej ograniczone — informuje ambasada.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka