Współpraca Akademii NBP z Akademią Kopernikańską
Współpraca Akademii NBP z Akademią Kopernikańską

Współpraca Akademii NBP z Akademią Kopernikańską

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 7
Podczas zbliżającego się Światowego Kongresu Kopernikańskiego zainaugurowana zostanie współpraca Akademii NBP z Akademią Kopernikańską.

Rok 2023 został przez Senat RP ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika – w tym roku przypadają obchody 550-lecia urodzin tego wybitnego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej, lekarza i ekonomisty. W dniu urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański, który potrwa od 19 do 21 lutego 2023 r. W jego obradach weźmie udział kilkuset uczonych z całego świata, w tym Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński. Narodowy Bank Polski został Partnerem Głównym Kongresu.

Współpraca dwóch Akademii

Światowy Kongres Kopernikański jest organizowany przez Akademię Kopernikańską. Akademia Kopernikańska to nowa instytucja w systemie polskiej nauki, która jest głównym ośrodkiem realizacji Narodowego Programu Kopernikańskiego. Podczas Kongresu zainaugurowana zostanie współpraca Akademii NBP z Akademią Kopernikańską.

Efektem współpracy będzie realizacja specjalnego programu edukacyjnego w zakresie bankowości centralnej oraz dorobku naukowego Mikołaja Kopernika i innych ekonomistów upamiętnionych monetami i banknotami kolekcjonerskimi NBP m.in. z serii „Wielcy polscy ekonomiści”. Narodowy Bank Polski współpracuje z Akademią Kopernikańską w zakresie tworzenia oferty edukacyjnej, prac badawczo-wdrożeniowych i współpracy międzynarodowej.

Światowy Kongres Kopernikański

W ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbędą się m.in. wystąpienie i debata laureatów Nagrody Nobla, sesje astronomiczne czy tematyczne debaty (m.in. ekonomiczna, filozoficzno-teologiczna oraz prawnicza). Podczas Kongresu nastąpi również ukonstytuowanie się organów Akademii Kopernikańskiej, a także wręczone zostaną pierwsze Nagrody Kopernikańskie.

NBP na Kongresie

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński weźmie udział w Debacie prezesów banków centralnych pt.: „Banki centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych”, moderowanej przez prof. Davida Marsha, przewodniczącego Official Monetary and Financial Institutions Forum. W debacie wezmą również udział m.in.: Martin Schlegel (Wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii), Sandra Švaljek (Wiceprezes Narodowego Banku Chorwacji), Sergiy Nikolaychuk (Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy), Simonas Krėpšta (Członek Zarządu Banku Litwy), Iliya Lingorski (Członek Zarządu Narodowego Banku Bułgarii) oraz Cristian Popa (Członek Zarządu Narodowego Banku Rumunii).

Narodowy Bank Polski będzie również zaangażowany w debatę ekonomiczną „Źródła sukcesu gospodarczego Polski i wyzwania na przyszłość”. W debacie ekonomicznej prowadzonej przez prof. Jakuba Growca wezmą udział m.in. prof. Leon Podkaminer – Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Cezary Kochalski – Członek Rady Polityki Pieniężnej oraz prof. Jacek Kotłowski i dr Magda Ciżkowicz-Pękała – Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.

Podczas Kongresu Kopernikańskiego, w ramach ekspozycji przygotowanych przez Narodowy Bank Polski, będzie prezentowany wyjątkowy polimerowy banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik”.

image

Będzie można również dowiedzieć się więcej o inicjatywach edukacyjnych, naukowych i popularnonaukowych Narodowego Banku Polskiego.

Wystawa „Dzieje złotego”

Na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu będzie można odwiedzić wystawę „Dzieje złotego” prezentującą fascynujące losy polskiej waluty na przestrzeni wieków. Złoty pojawił się na arenie historii na przełomie XV i XVI w., a jego istnienie powiązane jest nierozerwalnie z burzliwą historią naszego kraju. Złote portugały Zygmunta III Wazy symbolizowały okres prosperity i największego zasięgu terytorialnego Rzeczpospolitej; tymfy i boratynki bite za czasów Jana Kazimierza – kryzys związany z „potopem” szwedzkim. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. oznaczało powrót złotego na arenę dziejów. Na wystawie można będzie zapoznać się z polskimi monetami i banknotami upamiętniającymi postać Mikołaja Kopernika.


Komentarze