Oskarżona posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus w siedzibie Sądu Rejonowego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Oskarżona posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus w siedzibie Sądu Rejonowego w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Scheuring-Wielgus oskarżona o złośliwe przeszkadzanie w mszy. Sąd zdecydował

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 163
Sąd Rejonowy w Toruniu w piątek umorzył sprawę posłanki Joanny Scheuring-Wielgus oskarżonej o złośliwe przeszkadzanie w mszy świętej i obrazę uczuć religijnych innych z powodu braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie zostało wydane na posiedzeniu.

Scheuring-Wielgus oskarżona o złośliwe przeszkadzanie w mszy

Scheuring-Wielgus została oskarżona przez prokuraturę o to, że 25 października 2020 r. w toruńskim kościele pw. św. Jakuba Apostoła złośliwie przeszkadzała w mszy świętej znieważając jednocześnie to miejsce osobą i obraziła uczucia religijne innych osób.

Polecamy:

Posłanka w trakcie trwającej mszy świętej weszła do kościoła, stanęła tyłem do ołtarza i przodem do wiernych, prezentując z mężem tablice z napisami: "Kobieto sam możesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić, czy nie, a państwo w oparciu o ideologię katolicką". Następie obróciła się w kierunku ołtarza, pokazując tablicę księżom odprawiających mszę, po czym przeszła przez kościół w kierunku wyjścia, pokazując tablice wiernym i opuściła świątynię.

Gościem Sławomira Jastrzębowskiego była posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Zapraszamy do obejrzenia:


Sąd umorzył postępowanie wobec Scheuring-Wielgus

Sąd postanowił umorzyć postępowanie ze względu na brak znamion czynu zabronionego i obciążył kosztami postępowania sądowego Skarb Państwa.

Postanowienie o umorzeniu postępowania karnego zostało wydane na posiedzeniu bez kierowania sprawy na rozprawę, o co wnioskował prokurator i oskarżyciele posiłkowi.

Sędzia Sławomir Więckowski w ustnym uzasadnieniu postanowienia wskazał, że ze względu na brak znamion czynu zabronionego możliwe było wydanie postanowienia o umorzeniu na posiedzeniu.

Zwrócił również uwagę, że wcześniej wydane zostało postanowienie Sądu Rejonowego o umorzeniu sprawy wobec współdziałającego z posłanką jej męża Piotra Wielgusa, które zostało utrzymane w mocy przez Sąd Okręgowy. Stąd nieuprawnione było powoływanie się przez prokuraturę w akcie oskarżenia, że posłanka współdziałała z mężem.

Postanowienie jest nieprawomocne, a strony mogą w ciągu siedmiu dni zaskarżyć je do sądu drugiej instancji.

Scheuring-Wielgus: Nie zrobiłam nic złego

"Orzeczenie sądu jest logiczne. Nie zrobiłam nic złego. Stanęłam w kościele przez niecałe 60 sekund wyraziłam swoją opinię na temat wtrącania się Kościoła w życie intymne Polek. To, co ja robię w kościele, to pokazuję przestępstwa, hipokryzję Kościoła. To działanie również temu służyło" - powiedziała dziennikarzom Scheuring-Wielgus.

Prokurator Paulina Marek z Prokuratury Rejonowej Toruń-Centrum Zachód powiedziała, że postanowienie o umorzeniu poddane zostanie analizie i wówczas podjęta zostanie decyzja o ewentualnym jego zaskarżeniu.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka