Joe Biden ugościł Olafa Scholza w Białym Domu. Fot. PAP/EPA
Joe Biden ugościł Olafa Scholza w Białym Domu. Fot. PAP/EPA

Biden i Scholz. Kluczowa rozmowa dla losów wojny na Ukrainie

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Dziś Olaf Scholz jest z wizytą w Waszyngtonie. Kanclerz Niemiec odbywa rozmowy z prezydentem Joe Bidenem, które dotyczą głównie wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca podkreślił, że Niemcy i USA "działają ramię w ramię" na rzecz Kijowa.

Biden i Scholz w Gabinecie Owalnym

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek - przed rozpoczęciem rozmów z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem - że Niemcy i USA działają w sprawie Ukrainy ramię w ramię, wzmacniając NATO. - Bardzo ważne jest wysłanie sygnału, że sojusznicy będą nadal wspierać Kijów - oznajmił szef rządu Niemiec. 

Niemcy i USA spełniły obietnicę, że zareagują, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę - powiedział ponadto Biden. Prezydent i kanclerz odpowiadali na pytania dziennikarzy w Gabinecie Owalnym przed rozpoczęciem rozmów, które zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli amerykańskiej administracji mają się koncentrować na wojnie na Ukrainie.  

Będzie wątek chiński

Przywódcy mogą także omawiać zagrożenia wynikającego z ewentualnych dostaw chińskiej broni do Rosji. Tuż przed spotkaniem Bidena i Scholza amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 400 mln dolarów, w tym m.in. amunicję do HIMARS-ów i wozów bojowych piechoty Bradley, a także mosty czołgowe, pociski burzące i inny sprzęt. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka