Właściciel lodziarni w Niemczech, oferującej lody o smaku świerszcza. Fot. Facebook
Właściciel lodziarni w Niemczech, oferującej lody o smaku świerszcza. Fot. Facebook

Lody z posypką z owadów. Mają wielu smakoszy, bo są o smaku świerszcza

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Nie milknie dyskusja o zaleceniach C40 Cities, dotyczących ekologicznego trybu życia w miastach. W tle jest też wciąż żywa debata na temat korzyści z jedzenia produktów na bazie owadów. W Niemczech powstała lodziarnia, oferująca lody o smaku chrząszcza. To nie wszystko - klienci mogą liczyć na posypkę z suszonych owadów.

Jedni patrzą z przerażeniem, inni z zaciekawieniem. A część miłośników słodyczy w Rottenburgu nad Neckarem kupuje lody o smaku chrząszcza i jest zadowolona z produktu. Na nietypowy pomysł na biznes wpadł Thomasa Micolino, który wykorzystał dopuszczenie do sprzedaży mąki z chrząszczy. Stałych klientów z pewnością nie przeraził, bo przedsiębiorca miewa różne inspiracje. Oferował już lody o smaku gorgonzoli, wątróbki albo przyozdabiał płatkami złota.  

Czytaj: 

Przepis na loda z posypką owadów 

- Jestem ciekawski i mam ochotę wszystkiego spróbować. Jadłem różne rzeczy, niektóre naprawdę dziwne, a świerszcze to coś, czego chciałem spróbować, także w postaci lodów - stwierdził Micolino w rozmowie z agencją dpa. Do produkcji lodów ze świerszczy wykorzystuje z suszonych świerszczy, śmietany-kremówki, ekstraktu waniliowego, a także miodu. Zamrożony deser jest obsypany suszonymi świerszczami i to w całości.  

Niektórzy nie są zadowoleni z lodów 

Szef lodziarni przekonuje, że jego wyrób jest pyszny, a kupujący wyrażają zadowolenie z oferty. - Mam klientów, którzy codziennie przychodzą po gałkę świerszczowych - chwali się Micolino. Nie brakuje jednak i takich, którzy się dziwią, a nawet krytykują otwarcie punkt sprzedaży za szaloną propozycję. 

Wyroby z mąki ze świerszcza

Unia Europejska dała zielone światło na stosowanie mąki ze świerszcza domowego w produkcji żywności. Nowe wytyczne zakładają, że świerszcze można mrozić, suszyć albo wykorzystywać w postaci proszku. Wspólnota wcześniej dopuściła do stosowania jako dodatek do żywności szarańczę wędrowną i larwy chrząszcza mącznika młynarka. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości