Wyborcy obawiają się jednego, jeśli opozycja wygra wybory

Z najnowszego sondażu United Surveys dla WP wynika, że prawie połowa Polaków nie wierzy w obietnice Donalda Tuska dotyczące programów socjalnych. (fot. Facebook)
Z najnowszego sondażu United Surveys dla WP wynika, że prawie połowa Polaków nie wierzy w obietnice Donalda Tuska dotyczące programów socjalnych. (fot. Facebook)
Niemal połowa Polaków przypuszcza, że programy socjalne wprowadzone przez PiS nie zostaną utrzymane przez opozycję, jeśli ta wygra najbliższe wybory parlamentarne. Tak wynika z odpowiedzi United Surveys dla "Wirtualnej Polski".

Obietnice Tuska

Donald Tusk niejednokrotnie obiecywał, że jeżeli opozycja dojdzie do władzy, nie wycofa się z wprowadzonych przez PiS programów socjalnych. Tej właśnie kwestii dotyczył najnowszy sondaż United Surveys dla WP.

Prawie połowa Polaków nie wierzy w obietnice opozycji

Uczestników badania zapytano o to, czy utrzymane zostaną programy i decyzje socjalne wprowadzone przez PiS, w przypadku dojścia do władzę przez opozycję. Chodzi o rozwiązania takie jak 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego.

49,9 proc. respondentów nie wierzy w zapewnienia polityków opozycji. Z kolei 26,3 proc. wybrało odpowiedź "Raczej ich nie utrzyma". 23,6 proc. ankietowanych uważa, że "na pewno nie utrzyma".

45 proc. ankietowanych uważa inaczej

45 proc. badanych ma odmienne zdanie – 20,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "na pewno je utrzyma", zaś 24,3 proc. uważa, że opozycja "raczej utrzyma" programy socjalne PiS. 5,1 proc. uczestników sondażu odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Sondaż United Surveys dla WP przeprowadzono w terminie 17-19 lutego 2023 roku. Udział wzięła w nim grupa 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

Rośnie poparcie dla PiS

Z kolei z sondażu preferencji partyjnych Social Changes wynika, że największym poparciem w dalszym ciągu utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, które pogłębia przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską. Na partię rządzącą zagłosowałoby 37 proc. respondentów - to wzrost 2 punkty proc. w porównaniu do ostatniego badania. Mimo to nie mogłaby ona liczyć na samodzielne rządy, musiałaby poszukać koalicjanta albo oddać władzę obecnej opozycji. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj147 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka