Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Kongresie Programowym OdNowy RP w Hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie, 4 bm. (aldg) PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Kongresie Programowym OdNowy RP w Hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie, 4 bm. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Afera z dotacjami z NCBiR. "Sprawa nie będzie zamiatana pod dywan"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Wypłata środków z NCBiR dla firm, które zostały opisane przez media została zablokowana - powiedział w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że sprawa "nie będzie zamiatana pod dywan".

Afera z dotacjami od NCBiR

Chodzi o sprawę dwóch dotacji przyznanych w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe". Pierwsza z dotacji, opiewająca na 55 mln zł została przyznana firmie o kapitale 5 tys. zł założonej 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez niespełna 30-latka; wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania. Druga budząca podejrzenia posłów opozycji dotacja - w wysokości 123 mln zł - została przyznana na projekt dotyczący "cyberbezpieczeństwa podmorskiego" białostockiej spółce, która w ostatnich dwóch latach wykazywała straty.

Sasin: Wypłata środków z NCBiR zablokowana

Wicepremier Sasin pytany o wątpliwości ws. decyzji NCBiR podkreślił, że sprawa jest wyjaśniana przez odpowiednie służby. "Z tego co wiem, wypłata środków, w tych sprawach wskazywanych przez media, co do których są wątpliwości, zostały zablokowane. Sprawa na pewno będzie wyjaśniana do końca" - zapewnił.

Dodał, że nie będzie "zamiatana pod dywan".

13 lutego szef MFiPR Grzegorz Puda odwołał p.o. dyrektora NCBiR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 r. i powołał nowego pełniącego obwiązki szefa Centrum - Jacka Orła. Orzeł był wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR. 14 lutego wiceszef MFiPR Jacek Żalek bezpośrednio nadzorujący pracę NCBiR poinformował, że decyzją Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej została wszczęta kontrola w NCBiR. Kontrola ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka Ścieżka - innowacje cyfrowe".

15 lutego resort funduszy poinformował, że NCBiR skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dot. potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe". 22 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w NCBiR.

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka