Z okazji 8 marca UE chce wyrazić uznanie dla dokonań kobiet i zwrócić uwagę na ich prawa. Fot. Pixabay
Z okazji 8 marca UE chce wyrazić uznanie dla dokonań kobiet i zwrócić uwagę na ich prawa. Fot. Pixabay

UE podjęła przełomowe decyzje, aby zapewnić kobietom takie same szanse jak mężczyznom

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Chodzi m.in. o równowagę płci w organach spółek lub przejrzystość wynagrodzeń. Unia chce również przyjąć przepisy dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Oświadczenie Komisji Europejskiej na Międzynarodowy Dzień Kobiet

Równość kobiet i mężczyzn od zawsze należy do podstawowych wartości Unii Europejskiej. Niestety, chociaż to jeden z jej głównych celów, pełnej równości płci w Unii jeszcze nie udało się osiągnąć - piszą unijni urzędnicy.

Dzień przed Międzynarodowym Dniem Kobiet Komisja Europejska i Wysoka Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydali następujące oświadczenie: 

„W Międzynarodowym Dniu Kobiet myślimy o odporności i sile kobiet. Ich determinacja, by przeciwstawić się niesprawiedliwości. Ich poświęcenie w obronie innych. Ich nieustanne dążenie do zmian.

Nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia jesteśmy zjednoczeni ze wszystkimi kobietami, aby nadać rozmach ich prawom na całym świecie. Chcemy dać kobietom możliwość swobodnego realizowania swoich celów życiowych.

Niepokojący jest rosnący na całym świecie ucisk kobiet i dziewcząt oraz ataki na ich prawa człowieka.

Opowiadamy się za kobietami w Iranie, których wolności są systematycznie ograniczane; oraz w Afganistanie, gdzie talibowie próbują wymazać obecność kobiet i dziewcząt z przestrzeni publicznej, a także w innych miejscach na świecie, gdzie podstawowe prawa i wolności kobiet są zagrożone lub odmawiane.

Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni doniesieniami, że rosyjskie siły zbrojne wykorzystują przemoc seksualną wobec kobiet i dzieci na Ukrainie jako broń wojenną.Działania te stanowią zbrodnie wojenne, a sprawcy muszą zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Będziemy nadal współpracować z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby Rosja zapłaciła za te okrucieństwa.

Aby wzmocnić globalną odpowiedzialność, UE przyjęła właśnie pakiet sankcji wobec sprawców przemocy seksualnej i przemocy na tle płciowym.

Są też dobre wieści. UE podjęła przełomowe decyzje, aby zapewnić kobietom w UE takie same szanse jak mężczyznom. Na przykład dzięki nowym unijnym przepisom dotyczącym równowagi płci w zarządach spółek lub przejrzystości wynagrodzeń. Chcemy również ustanowić ogólnounijne zasady zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jest więcej pracy do wykonania. Prawdziwe równouprawnienie jest jeszcze daleko. Równość płci zostanie osiągnięta dopiero wtedy, gdy wszyscy będziemy częścią jej promocji i obrony, czy to w UE, czy na świecie”.

Nowe unijne sankcje za przemoc wobec kobiet

Wczoraj Unia Europejska nałożyła po raz pierwszy w historii sankcje na dziewięciu mężczyzn oraz trzy organizacje, które UE uważa za odpowiedzialne za przemoc seksualną i inne naruszenia praw kobiet.

Na liście umieszczono rosyjskich dowódców w wojnie Moskwy z Ukrainą - Nikołaja Kuzniecowa i Ramila Ibatullina. Stwierdzono, że Kuzniecow "brał udział w nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę, a członkowie jego oddziału systematycznie uczestniczyli w aktach przemocy seksualnej i gwałtów na Ukrainie w marcu/kwietniu 2022 roku". Ibatullin kierował oddziałem, którego członkowie "popełnili akty przemocy seksualnej i związanej z płcią wobec ukraińskiej ludności cywilnej".

"Nakładając te sankcje, wysyłamy jasny komunikat do sprawców, że popełnione przez nich zbrodnie nie ujdą im na sucho" - powiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra."Te straszne, nieludzkie czyny mają swoje konsekwencje. Jest to również wiadomość dla ofiar: UE będzie was wspierać, gdziekolwiek jesteście na świecie" - dodał.

Sankcje obejmują zamrożenie wszelkich aktywów, które te osoby i organizacje posiadają w UE, oraz zakaz wjazdu do państw Unii. Firmy w UE mają również zakaz świadczenia usług na rzecz osób objętych sankcjami.

Parlament Europejski chce zrównać wynagrodzenia kobiet i mężczyzn

Chociaż równouprawnienie płci jest jedną z podstawowych zasad UE, a zasada równej płacy za taką samą pracę została wprowadzona ponad 60 lat temu, to kobiety w UE nadal otrzymują średnio o 13% mniej za godzinę niż mężczyźni.

Istnieją duże różnice między państwami członkowskimi: w 2020 r. największe zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć odnotowano na Łotwie (22,3%), podczas gdy krajem UE o najniższym zróżnicowaniu wynagrodzenia ze względu na płeć był Luksemburg (0,7%). Polska była na 5. miejscu (4,5%).

Równość wynagrodzeń jest regulowana dyrektywą UE, ale PE wielokrotnie zwracał się o jej rewizję i podjęcie dalszych działań. Parlament Europejski chce, aby firmy zatrudniające już 50 pracowników – zamiast 250, jak proponowała Komisja Europejska – były zobowiązane do likwidacji tajemnicy płacowej i opracowanie planu działania dotyczącego płci, jeśli różnica wynosi co najmniej 2,5%.

ja 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj77 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka