Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zdjęcie ilustracyjne
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zdjęcie ilustracyjne

Blackout w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej po atakach na Ukrainę. Paliwa starczy na 10 dni

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
W czwartek rano trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę, w związku z którym ogłoszono alarm przeciwlotniczy na jej całym terytorium. W wielu regionach słychać było eksplozje. Rosjanie obrali za cel obiekty energetyczne, co doprowadziło do przerw w dostawie prądu. Zaporoska Elektrownia Atomowa została całkowicie pozbawiona zasilania z powodu rosyjskich ataków rakietowych.

Elektrownia odcięta od zasilania

Rosyjskie uderzenia rakietowe doprowadziły do całkowitego wyłączenia prądu w elektrowni atomowej w Zaporożu. Poinformowało o tym Państwowe Przedsiębiorstwo Narodowe Wytwarzające Energię Jądrową Enerhoatom.

"Dziś, 9 marca 2023 roku, o godzinie 3:53, w wyniku raszystowskich ataków rakietowych, została odłączona ostatnia linia łączności między okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową a ukraińską siecią energetyczną" - napisano w oświadczeniu. Obiekt został całkowicie pozbawiony zasilania z powodu rosyjskich ataków rakietowych.

"Elektrownia jest obecnie odłączona od zasilania i po raz szósty w czasie okupacji pracuje w trybie blackout, bloki 5 i 6 są odstawiane na zimno, a do zasilania potrzeb własnych elektrowni włączono 18 generatorów dieslowskich. Paliwa na ich pracę starczy na 10 dni. Rozpoczęło się odliczanie" - napisano w oświadczeniu.

Groźba awarii z "następstwami radiacyjnymi dla całego świata"

"Jeśli w tym czasie nie uda się przywrócić zewnętrznego zasilania elektrowni, może dojść do awarii z konsekwencjami radiacyjnymi dla całego świata" - podała spółka.

Ponadto wszystkie krajowe elektrownie jądrowe znajdujące się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę rozładowały moc ze względu na zagrożenie atakiem rakietowym. "Według stanu na godzinę 6:30 wszystkie jednostki energetyczne dostarczają do sieci łącznie 4700 MW" - napisano w oświadczeniu.

Okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Elektrownia została opanowana przez agresora w marcu ubiegłego roku, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany.  "Teraz pilnie potrzebne są działania całej społeczności międzynarodowej w celu wycofania raszystowskich grup terrorystycznych z terytorium ZEA, przekazania jej pod pełną kontrolę kompetentnego legalnego operatora - ukraińskiego Energoatomu i przywrócenia warunków do utrzymania bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego obiektu jądrowego" - napisano w oświadczeniu.

Elektrownia została opanowana przez agresora w marcu ubiegłego roku, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się w Enerhodarze na południu Ukrainy, na zajętych przez wojska rosyjskie terenach obwodu zaporoskiego, który Kreml usiłuje oderwać od Ukrainy.

Minister energetyki Ukrainy Herman Gałuszenko powiedział, że rano ataki na obiekty energetyczne odnotowano w obwodach kijowskim, mikołajowskim, charkowskim, zaporoskim, odeskim, dnieprowskim i żytomierskim.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka