Sanna Marin i Wołodymyr Zełenski na uroczystościach pogrzebowych "Da Vinci". Źródło: Twitter
Sanna Marin i Wołodymyr Zełenski na uroczystościach pogrzebowych "Da Vinci". Źródło: Twitter

Pogrzeb bohatera Ukrainy. Cześć oddała mu Sanna Marin

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W piątek w Kijowie odbył się pogrzeb legendarnego ukraińskiego dowódcy Dmytro Kociubajło. "Da Vinci", bo po takim pseudonimem był znany żołnierz, został uroczyście pożegnany przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Udział w uroczystościach pogrzebowych wzięła również przebywająca na Ukrainie premier Finlandii - Sanna Marin.

Ostatni pożegnanie legendarnego ukraińskiego dowódcy 

W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny oraz minister obrony Ołeksij Reznikow. "Da Vinci” został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.

Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. "Da Vinci” zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.

"Da Vinci" został pośmiertnie odznaczony 

Prezydent powiadomił na Telegramie, że pośmiertne odznaczenie dla "Da Vinci” wręczył osobiście jego matce. "Utrata naszych bohaterów jest bolesna. Dzielnych, odważnych, silnych. Wiernych sobie i państwu” – podkreślił, dodając, że "Da Vinci” nigdy nie zostanie zapomniany. "Będziemy zawsze wdzięczni” – zaznaczył.

Dzień wcześniej bohatera pożegnała jego rodzinna wioska w obwodzie iwano-frankowskim, Bouszów. "Da Vinci” zostawił brata, cztery siostry, matkę i babcię.

Kociubajło zginął 7 marca w ciężkich walkach o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Poniósł śmierć na stanowisku bojowym, razem z żołnierzami ze swego oddziału.

Sanna Marin na uroczystościach pogrzebowych 

W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła oprócz przedstawicieli władz ukraińskich, udział wzięła premier Finlandii Sanna Marin, który w piątek przyjechała do Kijowa. 

Wizyta Sanna Marin w Kijowie nie jest przypadkowa. W piątek rano poinformowano, że Finlandia ma przekazać Ukrainie dodatkowe 29 mln euro pomocy humanitarnej. Ponadto, na 2023 rok zarezerwowano 37 mln euro na wsparcie Ukrainy poprzez współpracę rozwojową. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka