Rokietnica, 10.03.2023. Przewodniczący PO RP Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy, 10 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk
Rokietnica, 10.03.2023. Przewodniczący PO RP Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy, 10 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nowe propozycje gospodarcze Tuska na 100 pierwszych dni. "Ten przepis usuniemy od razu"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Spróbujemy odciążyć małe firmy i zobowiążemy ZUS, aby płacił chorobowe za pracownika od pierwszego dnia - zapowiedział w piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Dodał, że dla małych firm jednoczesna choroba kilku pracowników może doprowadzić je do upadłości.

Tusk: Zobowiążemy ZUS do płacenia chorobowego za pracownika od pierwszego dnia

Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. Wielkopolskie) zapowiedział odciążenie małych działalności gospodarczych od płacenia chorobowego za pracownika w ciągu pierwszych 30 dni choroby.

"Mimo, że to będzie dość kosztowny projekt, ja tutaj nie zawaham się ani chwili i spróbujemy odciążyć te firmy od chorobowego i zobowiążemy ZUS, aby płacił chorobowe od pierwszego dnia" - powiedział.

Szef PO podkreślił, że obowiązek płacenia chorobowego za pracownika przez pierwsze 30 dni choroby mocno doskwiera drobnym przedsiębiorcom. Jak zauważył, duże, bogate firmy sobie z tym poradzą, jednak w przypadku małych firm jednoczesna choroba dwóch, trzech osób często może być ciosem "ostatecznie zabijającym firmę".

Składka zdrowotna według Tuska

Kolejną proponowaną zmianą ma być uchylenie przepisu, przez który przedsiębiorca musi zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej od sprzedaży służbowego samochodu, czy nieruchomości. "Ten przepis uchylimy natychmiast" - podkreślił.

"Okłamali jak zawsze Polaków mówiąc, że wprowadzają 9 proc. składkę zdrowotną, a de facto uczynili z niej częściowy podatek, niezwykle dotkliwy dla przedsiębiorców, dla tych niedużych, dla których każda złotówka ma znaczenie" - powiedział o zmianach wprowadzonych w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu.

Zmiany w rozliczeniach między firmami

Trzecią proponowana przez Tuska zmiana dotyczy rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Jak zauważył, dziś firma musi zapłacić PIT niezależnie od tego, czy jej kontrahent opłacił wystawioną przez nią fakturę. "Ci którzy zatrudniają do dziewięciu osób powinni przejść na kasowy PIT, czyli płace podatek wtedy, kiedy wpłynie kasa na moje konto" - zaznaczył.

"To są trzy punkty, które można przeprowadzić w ciągu pierwszych 100 dni rządów" - podkreślił szef PO. Dodał, że należy także "przywrócić poczucie elementarnej stabilizacji" dla przedsiębiorców, poprzez rzadsze zmiany w systemie podatkowym i wydłużenie vacatio legis.

"Władza musi dać ludziom poczucie pewności, że przez kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy będą stąpali mniej więcej po tym samym gruncie" - podkreślił.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka