Polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
ABW zatrzymała dziewięciu podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Minister Mariusz Kamiński przedstawił informacje dotyczące rozbicia przez polskie służby siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji na terenie Polski.

Działali na zlecenie rosyjskiego wywiadu

Jak poinformował szef MSWiA, podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Minister zaznaczył, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

Zobacz: Służby postawione na nogi. Spektakularne ustalenia RMF FM ws. siatki szpiegowskiej

Monitorowali transporty z pomocą dla Ukrainy

Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało m. in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

Informacje zgromadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki Rządu RP wobec Ukrainy.

Zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji

ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania.

- Wobec sześciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych osób - wczoraj zatrzymanych - trwają czynności prokuratorskie - podkreślił Kamiński.

Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. Służby na czele z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego cały czas prowadzą intensywne czynności. O ich efektach opinia publiczna zostanie poinformowana w odpowiednim terminie - przekazał szef MSWiA.

ja


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj118 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo