Narodowy Bank Szwajcarii wesprze Credit Suisse udzielając mu pożyczki na 50 mld franków szwajcarskich. (fot. PAP/EPA)
Narodowy Bank Szwajcarii wesprze Credit Suisse udzielając mu pożyczki na 50 mld franków szwajcarskich. (fot. PAP/EPA)

Credit Suisse znalazł wsparcie. Pożyczy kilkadziesiąt miliardów franków

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W czwartek nad ranem Credit Suisse poinformował, że pożyczy do 50 mld franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii. Pożyczka ta odbędzie się w ramach "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. W środę nastąpiła panika i spadek notowań sektora bankowego po tym, jak Saudi National Bank poinformował, że nie udzieli wsparcia finansowego Credit Suisse.

Bank centralny wesprze Credit Suisse

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak szwajcarskie organy regulacyjne zobowiązały się do zapewnienia płynności Credit Suisse w związku ze spadkiem o 30 procent akcji flagowego szwajcarskiego banku, mającego globalny zasięg.

Credit Suisse poinformował, że pożyczka udzielona mu zostanie w ramach zabezpieczonego instrumentu pożyczkowego i krótkoterminowego instrumentu płynnościowego, w pełni zabezpieczonego wysokiej jakości aktywami.

— Ta dodatkowa płynność wsparłaby podstawowe biznesy i klientów Credit Suisse, ponieważ firma podejmuje niezbędne kroki, aby stworzyć prostszy i bardziej skoncentrowany bank zbudowany wokół potrzeb klientów — poinformowano w oświadczeniu Credit Suisse.

Oprócz pożyczki z banku centralnego, Credit Suisse oznajmił również, że odkupił miliardy dolarów własnego długu, aby zarządzać swoimi zobowiązaniami i kosztami płatności odsetek. Oferta obejmuje 2,5 mld dolarów obligacji dolarowych i 500 mln euro obligacji euro.

Krach na giełdzie po doniesieniach o problemach banku

Doniesienia o problemach w szwajcarskim banku spowodowały panikę i spadek notowań sektora bankowego. Amerykański resort finansów oraz francuski rząd ogłosiły, że monitorują sytuację banku i są w kontakcie z ministerstwem finansów Szwajcarii.

Saudi National Bank nie dokapitalizuje Credit Suisse

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem. Decyzja ta związana jest z problemami w sektorze finansowym na całym świecie po tym, jak w zeszły czwartek upadł kalifornijski Silicon Valley Bank.

Już pod koniec 2022 roku saudyjski bank dokapitalizował Credit Suisse, nabywając 9,9 proc. udziałów szwajcarskiego kredytodawcy.

Oświadczenie Credit Suisse i regulatora rynku

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny oraz Finma, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom "o znaczeniu systemowym", a w razie konieczności bank centralny "zapewni płynność Credit Suisse".

Problemy Credit Suisse

Na początku października 2022 r. "Financial Times" ujawnił nawarstwiające się problemy Credit Suisse. Brytyjski dziennik informował, że pracownicy banku kontaktowali się wówczas z najważniejszymi klientami, by poinformować ich, że wszystko jest w porządku, zapewniając również, że nie ma powodów do obaw. W październiku Credit Suisse zapowiedziało szeroki plan naprawczy, którego wdrożenie ma na celu poprawę sytuacji w spółce. Poinformowano wówczas, że zwolnionych może zostać nawet 9 tys. pracowników.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka