Donald Tusk z pomidorami. Fot. Twitter/Donald Tusk
Donald Tusk z pomidorami. Fot. Twitter/Donald Tusk

Nagranie Tuska z zakupami na Twitterze. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 235
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wrzucił na Twittera nowy filmik. Zademonstrował na nim, jak bardzo wzrosły ceny w Polsce od 2015 roku. W tym celu posłużył się starą gazetką promocyjną z dyskontu. Nie wszystkim internautom spodobał się ten materiał.

Tusk porównuje ceny zakupów w 2013 i 2015 roku

„Zakupy zrobione. Pomidory 3,99” - mówi Donald Tusk na początku nagrania wideo. I zaraz dodaje, że to oczywiście żart, bo gazetka jest z marca 2015 roku - „kiedy rządziliśmy, zanim PiS przejął władzę”.

Polecamy:

„Kiedyś kilo pomidorów to 3,99 teraz prawie 13 złotych” - mówi Tusk. I wymienia dalej: „Cena cebuli to była złotówka za kilogram, teraz 6 razy więcej; mój ukochany schabowszczak – kilogram wtedy 11,99 – dzisiaj to jest prawie 21 złotych”. Tusk ciągnie wyliczankę dalej w ten deseń. Konkluzja szefa Platformy: „PiS równa się drożyzna”.


"Kiedy rządziliście Polacy dostawali 5 zł za godzinę pracy"

Nagranie wzburzyło polityków i wyborców Prawa i Sprawiedliwości. 

„Kiedy rządziliście Polacy dostawali 5 zł za godzinę pracy, często mniej, i to nie były wyjątki! Dziś minimalne wynagrodzenie za każdą godzinę wykonanego zlecenia lub świadczenia usług wynosi 22,80 zł brutto” - napisał senator Włodzimierz Bernacki.


„A tak przy okazji - która redakcja użyczyła kuchni? No chyba, że ma Pan u siebie w domu szafkę opisaną "kubki"... - zapytał Człowiek Bóbr.


„Panie Donaldzie, za Pana rządów za godzinówkę mogłem sobie kupić 1.5 kg pomidorów, dziś za godzinówkę kupię 4 kg pomidorów mimo szalejącej na świecie inflacji. Taka różnica” - odpowiada szefowi PO Profesor Pingwin.


"Tylko że część Polaków harowała za rządów PO nawet 4 zł za godzinę Panie Tusk. Teraz minimalna stawka godzinowa to 22 zł 80 gr. zaś od 1 lipca będzie 23 zł 50 gr" - dodał kolejny internauta.

Donaldowi Tuskowi odpowiedział też Dariusz Matecki z Solidarnej Polski: „Sprawdziłem, czy @donaldtusk na najnowszym filmie mówi prawdę. Oczywiście, że kłamie. Aż na 30%! - trzy z czterech produktów spożywczych mają zdecydowanie niższe ceny. Kłamie o cenie wieprzowiny, pomidorów i cebuli”.

"Jak w biedrze mogłeś dać za schab 21zl skoro jest po 14,79? Pomidory 8,99zl i cebulę 2,99zl to w leclercu można złapać. Przy większych zakupach w delikatesach 2 litry kujawskiego kupisz za 13,98zl. Po co głupio przepłacać? ale jak się ma taką emeryturę jak ty to pewnie można".


Inflacja w Polsce w lutym 2023 roku

Inflacja w lutym 2023 roku wyniosła 18,4 proc. - podaje GUS. To najwyższy poziom odczytu od grudnia 1996 roku. Eksperci i NBP uspokajali przed podaniem tej informacji, że od marca poziom drożyzny w Polsce będzie systematycznie spadał.

Na temat inflacji w Polsce dla Salon24.pl wypowiedział się Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, były wiceminister finansów. – To, że inflacja będzie spadać jest dobrą wiadomością, także dla gospodarstw domowych. Ale ona będzie na koniec roku nadal wysoka, podobnie podatek inflacyjny. Dla wielu gospodarstw domowych oznaczać będzie realny spadek dochodów – powiedział Gomułka.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj235 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka