Kierowca homofobusa skazany. Fot. Twitter/klamky
Kierowca homofobusa skazany. Fot. Twitter/klamky

Kierowca homofobusa skazany. Sąd nie miał skrupułów

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 202
Kacper Kubiak, aktywista LGBT+, wygrał w sądzie z kierowcą tzw. homofobusa. „Wystąpiłem z aktem oskarżenia dla kierowcy w imieniu grupy, która nie może sama się bronić i nie ma osobowości prawnej” - napisał w mediach społecznościowych Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości.

Kierowca homofobusa skazany

Pozwany został skazany na osiem miesięcy prac społecznych i wpłatę 2 tysięcy złotych zł na Polski Czerwony Krzyż. Mężczyzna ma też publicznie przeprosić. Na nim ciąży też obowiązek zwrotu poniesionych przez działacza kosztów sądowych - tak zdecydował sąd okręgowy w Zielonej Górze. 

Polecamy:

To najwyższa tego typu kara w Polsce dla przedstawiciela fundacji organizującej przejazdy ciężarówek – podał Kubiak. „I mocne ostrzeżenie, że kierowcy homofobusów - nie są bezkarni, wykonując swój 'wolontariat” - dodał.

„Treść na banerze w sposób oczywisty pomawiała społeczność LGBT”

Sąd uznał, że „treść na banerze w sposób oczywisty pomawiała społeczność LGBT”. W uzasadnieniu podkreślono, że nie ma „obiektywnych dowodów czy badań” świadczących o tym, że „to środowisko w większym stopniu popełnia zbrodnie pedofilne niż jakakolwiek inna grupa społeczna związana z jakąkolwiek orientacją”. Uzasadnienie wyroku, które przedstawił sąd, podał Kacper Kubiak.

„Pan P. musiał widzieć i słyszeć jakie treści przedstawiał, to on obsługiwał urządzenie i tylko on te treści propagował. Jako wolontariusz, a nie pracownik miał większą świadomość, co prezentuje właśnie dlatego, że jest wolontariuszem i że jak najbardziej utożsamia się z przekazem przedstawianym na banerze. Nie sposób też uchylać się od odpowiedzialności karnej na podstawie, że działał tylko na zlecenie”- uznał sąd.


"To kolejne zwycięstwo w długiej walce społeczności LGBT+" 

„To kolejne zwycięstwo w długiej walce społeczności LGBT+ z homofobusami i ich kierowcami. Jest to jednocześnie najsurowsza kara, jaką do tej pory nałożono na oskarżonego w tego typu sprawie. Wczoraj Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił apelację skazanego na grzywnę i zwrot kosztów sądowych, wcześniej podobne kary nałożono na kierowców z Kalisza i Trójmiasta" – podało stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.


Szczecin. Wyrok dla Jana B., kierowcy homofobusa

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia w Szczecinie zapadł wyrok dla Jana B., który jeździł po mieście ciężarówką z homofobicznymi hasłami na plandece. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum nie zgodził się z prokuraturą i adwokatem oskarżonego, którzy twierdzili, że treści na pojeździe były tylko opinią i nie miały charakteru pomawiającego. Jan B. został ukarany grzywną w wysokości 15 tys. złotych. Musi też przekazać 10 tys. złotych na schronisko dla zwierząt, Mężczyzna został obarczony kosztami procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo