Inflacja w lutym jest największa od czasu kryzysu ekonomicznego.
Inflacja w lutym jest największa od czasu kryzysu ekonomicznego.

Inflacja w lutym. Pierwszy tak wysoki poziom od 1996 roku

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
Inflacja w lutym 2023 roku wyniosła 18,4 proc. - podaje GUS. To najwyższy poziom odczytu od grudnia 1996 roku. Eksperci i NBP uspokajali przed podaniem tej informacji, że od marca poziom drożyzny w Polsce będzie systematycznie spadał.

Inflacja - poziom najwyższy od 1996 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rdr o 18,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,2 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 16,6 proc., a mdm wzrosły o 2,5 proc. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 17,2 proc., a mdm wzrosły o 2,4 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. 

Reakcja minister finansów i rzecznika rządu

Inflacja jest największa od grudnia 1996 roku, gdy wynosiła 18,5 proc. - Spodziewam się, że rzeczywiście w lutym inflacja może być najwyższa. I my tak mówiliśmy od dłuższego czasu, że ten początek roku to będzie wzrost inflacji: styczeń - lutym - odrobinę więcej. Pewnie koło 18 proc., myślę, że 18 proc. może przekroczyć - komentowała przebywająca w Londynie szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. 

- Nasze prognozy są takie, że od marca inflacja powinna spadać. Szanse są na to, że pod koniec roku rzeczywiście będzie jednocyfrowa - dodała.   

Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller dostrzega związek między cenami za energię a wysokością inflacji. Jego zdaniem, sytuacja zmienia się na lepsze w 2023 roku. - Tutaj na szczęście następuje poprawa, w związku z czym liczymy, że w kolejnych miesiącach też te odczyty inflacji będą lepsze niż obecnie - komentował najnowsze dane GUS. 

Co ze stopami procentowymi? 

Prezes NBP Adam Glapiński stoi na stanowisku, że mało prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych. "Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach. Musimy mieć pewność, że inflacja spadnie w sposób trwały. Należy też dodać, że obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy" - napisał w liście do uczestników odbywającego się w Warszawie Forum Bankowego. 

GW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj121 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka