Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP-NOP Justyna Socha, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP-NOP Justyna Socha, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Protest w obronie "szlachetnych lekarzy". Stanęli przed sądem za poglądy na Covid-19

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
W okręgowym sądzie lekarskim w Poznaniu rozpatrywana jest w piątek sprawa 19 medyków, którym rzecznik odpowiedzialności zawodowej zarzucił szerzenie informacji niezgodnych z wiedzą medyczną w czasie pandemii Covid-19. Chodziło m.in. o kwestionowanie obostrzeń i szczepionki. Przed sądem trwa protest sympatyków oskarżonych lekarzy. Pojawiła się Justyna Socha i przedstawiciele stowarzyszenia "STOP-NOP"

Pikieta w obronie "szlachetnych lekarzy"

Zebrani wznosili hasła m.in. „pozwólcie im leczyć”, „Izby lekarskie upadek nauki”, „Izba opresji”. Na transparentach widniały hasła: „Prawi lekarze jesteśmy z wami”, „Dziękujemy za prawdę i odwagę”, „Izby lekarskie to sądy kapturowe”. Uczestnicy zgromadzenia mieli także flagi Polski, oraz zdjęcia lekarzy, w sprawie których prowadzone jest postępowanie. Fotografie medyków opatrzone były podpisem „szlachetny lekarz”.

- Jako pacjenci, jako obywatele tego kraju, jako rodzice, protestujemy w obronie dobrych, szlachetnych, uczciwych lekarzy, postępujących w myśl zasady po pierwsze nie szkodzić. Nie godzimy się na to żeby ich cenzurować, żeby ich karać za poglądy. Po prostu za podpisanie petycji do władz o debatę. Ta debata może właśnie dzisiaj się odbędzie tu, niestety na Sali sądowej. Ponieważ prawnicy lekarze mają setki, dziesiątki badań naukowych, które potwierdzają, że to co mówili jest prawdą - mówiła Justyna Socha.

Lista lekarzy, którzy stanęli przed sądem

Posiedzenie sądu było otwarte dla mediów. Socha transmitowała je na Facebooku. "TYLKO PRAWDZIWI LEKARZE UCHRONIĄ NAS PRZED KOLEJNYM BERGAMO. Bronimy dobrych lekarzy!" - napisała.

Lista pierwszych 19 lekarzy, którzy mają stanąć przed sądem lekarskim w Poznaniu to:  dr Katarzyna Bross-Walderdorf, lek. Aneta Borczyk-Kotwas, lek Izabela Kaczmarek Matyszczyk, dr n. med. Dorota Sienkiewicz, lek. Wojciech Węglarz, lek. Tomasz Dmochowski, lek. Ewelina Gierszewska, prof. dr hab. n. med. Krystyna Opałko, lek. Paweł Basiukiewicz, dr. n. med. Maciej Bierwagen, dr. n. med. Katarzyna Landa, lek. Grzegorz Klasa, dr n. med. Zbigniew Martyka, prof. dr hab n.med. Ryszard Rutkowski, prof. zw. dr hab n. med. Maria Sobaniec-Łotowska, dr hab n. med. Joanna Łotowska, lek. Dorota Mieszczek-Woszczyna, lek. Anna Prześlica-Martynowska, lek. Jolanta Biel-Gruszczyńska.
Reprezentowali ich m.in. mec. Arkadiusz Tetela, Piotr Schramm, Marek Czarnecki, Katarzyna Tarnawa-Gwóźdź

Jak przypomniał w piątek przed rozprawą rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował wniosek o ukaranie 114 lekarzy, którzy między październikiem a grudniem 2020 r. "mogli publicznie rozpowszechniać informacje niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i propagować postawy antyzdrowotne".

Kwestionowali obostrzenia covidowe i szczepionki

Wskazał, że sprawa dotyczy podpisania przez medyków "Listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r." oraz dwóch apeli "naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2". "Każde z tych pism jest dostępne publicznie w internecie. Obwinieni podpisali jedno, dwa lub wszystkie z wyżej wymienionych" - zaznaczył Ciupka.

W liście otwartym z 2020 r. m.in. podważono sens prowadzenia szczepień, czy obowiązku stosowania masek ochronnych.

Ciupka wyjaśnił, że - zgodnie z postanowieniem Naczelnego Sądu Lekarskiego - sprawą 114 lekarzy zajmą się trzy okręgowe sądy lekarskie: w Gdańsku, Wrocławiu i w Poznaniu.

"Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, stosując się do postanowienia organu wyższej instancji, wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 17 marca. Wniosek o ukaranie skierowany do Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotyczy 19 obwinionych" - poinformował rzecznik WIL.

To nie koniec protestu obrońców sądzonych lekarzy. Zapowiadają Marsz o Wolność, który ma wyruszyć spod siedziby sądu o godzinie 17:00.

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości