Przekroczenie terminu złożenia PIT może skutkować nałożeniem kary finansowej na podatnika, fot. freepik.com
Przekroczenie terminu złożenia PIT może skutkować nałożeniem kary finansowej na podatnika, fot. freepik.com

PIT-37 – co to jest i jak go rozliczyć?

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Pierwszy kwartał roku to zawsze czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Sprawy podatkowe niekiedy nas przerastają, ale na szczęście istnieją dziś narzędzia, które znacznie usprawniają załatwienie związanych z nimi formalności. Czym jest PIT-37 i jak można go najłatwiej rozliczyć?

Co to jest PIT-37?

PIT-37 do najpopularniejszy dokument służący do corocznych rozliczeń podatkowych. Obowiązek jego wypełnienia mają wszystkie osoby pracujące w ramach umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Poza tym zaliczają się do nich jeszcze m.in. emeryci, osoby na zasiłkach i inni, którzy otrzymują dochód od płatników. Nie mogą oni prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej.

Druk muszą mieć wszyscy ci, którzy otrzymują od swojego pracodawcy PIT-11. Dane z tego dokumentu przydają się do uzupełnienia wersji 37. W wyniku zmian wprowadzonych przez Polski Ład zasady rozliczania dokumentów wyglądają nieco inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Dotyczy to np. kwoty wolnej od podatku, która aktualnie wynosi 12% i jest ważna od sumy 120 000 zł. Jeśli czyjeś dochody są wyższe, to wtedy podatek wzrasta do 32%.

Gdzie i jak rozliczyć PIT-37?

Załatwianie dokumentacji związanej z podatkami dla wielu osób jest dość skomplikowane, ponieważ nie zajmują się tym na co dzień. Powstał na szczęście ułatwiający te procesy program do rozliczenia PIT-37, z którego można skorzystać online lub pobrać go na swój komputer. Oprogramowanie prowadzi użytkownika przez wszystkie kroki i dokładnie wyjaśnia, co trzeba zrobić. Wybiera się sposób opodatkowania czy cel składania deklaracji. Następnie system samodzielnie pobiera PIT użytkownika ze strony rządowej, gdzie automatycznie trafiają te dokumenty. Trzeba zalogować się tam za pośrednictwem profilu zaufanego lub mObywatel.

Poza tym, że można skorzystać z intuicyjnego programu, da się rozliczyć PIT-37 podczas osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Sposobem jest również nadanie druku za pośrednictwem poczty. Zdecydowanie najlepszą opcją aktualnie jest jednak program. Aby z niego skorzystać, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Znajdują się w nim wszelkie instrukcje, co po kolei należy zrobić. Na dodatek wszystko jest darmowe i można z tego skorzystać o dowolnej porze. W 2023 roku terminem ostatecznym na rozliczenie jest 2 maja.

Dzięki programowi do rozliczeń właściwie nie trzeba martwić się żadnymi pomyłkami, ponieważ dane są samodzielnie zaciągane z oficjalnych źródeł. Warto zawsze je skontrolować przed wysłaniem deklaracji, ale trwa to zaledwie chwilę. To sprawia, że na podatników nie czekają żadne kłopoty związane z błędami w dokumencie. Informacje dotyczące podatników są zbierane online przez Ministerstwo Finansów.

Kto może rozliczyć PIT-37?

PIT-37 może rozliczyć każda osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej czy o pracę. Rozliczeniu w ramach jednego dokumentu podlega jedna osoba, małżeństwo lub rodzic z dzieckiem. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i jego preferencji. Nawet będąc w małżeństwie, można rozliczać się osobno. Mąż i żona nie mogą razem składać deklaracji PIT-37, kiedy jedno z nich rozlicza się np. w ramach podatku liniowego czy ryczałtu.

Jeśli chodzi o samotnych rodziców, to dzięki dołączeniu do dokumentu informacji o dziecku, które wychowuje się samotnie, można liczyć na ulgi podatkowe. Każdy podatnik powinien przed złożeniem deklaracji zapoznać się z przysługującymi mu zniżkami. Jest ich całkiem sporo i należą się wielu osobom. Wśród nich wyróżnia się m.in. ulgę na lekarstwa, dla rodzin wielodzietnych, dla młodych, krwiodawców czy za darowizny przeznaczane na rzecz organizacji pożytku publicznego.

O czym warto pamiętać przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym?

Podczas corocznych rozliczeń warto pamiętać o tym, że można przekazać część swojego podatku na rzecz wybranej dowolnie organizacji pożytku publicznego. Wtedy 1,5% kwoty wpływa na konto np. jakiejś fundacji zajmującej się leczeniem chorych osób czy zwierząt. Aby to zrobić, wystarczy wpisać numer KRS danej jednostki i pieniądze trafią tam automatycznie. Nie trzeba za to nic dopłacać, ponieważ kwotę odlicza się od tej, która i tak trafiłaby do skarbu państwa. Warto zatem poszukać inicjatywy bliskiej sercu i wspomóc kogoś w potrzebie.

Bardzo ważne jest to, aby nie spóźnić się ze złożeniem deklaracji. Okres na rozliczanie się jest bardzo długi i nie warto odkładać tego na później. Im szybciej załatwi się formalności, tym szybciej uzyska się przelew ze zwrotem podatku, o ile taki będzie konieczny. Przekroczenie terminu może skutkować nałożeniem kary finansowej na podatnika. Koniecznie trzeba pamiętać o uwzględnieniu przysługujących sobie ulg, które mogą uczynić sytuację podatkową znacznie korzystniejszą.

Warto pamiętać o tym, który urząd skarbowy wybrać w formularzu, aby rozliczyć się właśnie w nim. Gdy podatnicy się przeprowadzają, zmianie ulega także placówka, do której muszą złożyć deklarację. Powinien to być urząd znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania konkretnej osoby. Można zatem wyszukać na mapie najbliżej położony urząd, a następnie wprowadzić jego dane w formularzu w systemie. Jeśli podatnik wyprowadził się z Polski, to powinien rozliczyć się w urzędzie najbliższym ostatniemu miejscu zamieszkania w kraju. Adres zameldowania nie ma w tym przypadku nic do rzeczy. Czasami zdarza się, że ze względu na pracę mąż i żona mieszkają osobno, ale chcą rozliczyć się razem. Wtedy mogą wybrać dowolny urząd odpowiadający adresowi któregokolwiek z nich.

PIT-37 to bardzo ważny dokument, który koniecznie trzeba złożyć w terminie. Każdy powinien sobie poradzić z obsługą programu pomocnego w rozliczaniu, ale jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze może zgłosić się po pomoc do księgowych. Doświadczone osoby z pewnością pomogą, a koszt takiej usługi nie jest wysoki. Mimo tego nawet podatników niezbyt obeznanych w technologii zachęca się do spróbowania internetowego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Komentarze