"Białe Wilki" niszczą rosyjski sprzęt. Źródło: Twitter/@ServiceSsu
"Białe Wilki" niszczą rosyjski sprzęt. Źródło: Twitter/@ServiceSsu

"Białe Wilki" sieją postrach na Ukrainie. Niszczą rosyjski sprzęt na potęgę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował o wysokiej skuteczności ukraińskiej grupy specjalnej "Białe Wilki". Zniszczyli oni 14 czołgów, cztery wozy bojowe, specjalny sprzęt rozminowujący i magazyn amunicji. O dokonaniach "Białych Wilków" było głośno już wcześniej.

"Białe Wilki" niszczą Rosjan 

"+Białe Wilki+ SBU zniszczyły 22 rosyjskie cele w ciągu 5 dni. Żołnierze zniszczyli: 14 czołgów, 4 BMP, 2 ziemianki z piechotą wroga, 1 specjalna maszyna do rozminowywania i 1 magazyn z amunicją" – wylicza SBU na Twitterze. 

Na potwierdzenie dokonań specjalnej grupy, zamieszczony został również filmik, w którym widzimy, jak ukraińskie pociski trafiają w rosyjski sprzęt wojskowy. 

""Białe Wilki zgotowały Rosjanom piekło na wschodniej granicy" – podkreśla SBU. 


Dziesięć czołgów w jedną noc 

W sobotę SBU również pisało o dokonaniach "Białych Wilków". Grupa zniszczyła dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy. "Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika" – dodała SBU w komunikacie na Twitterze

Nie wyjaśniono, jakiego typu czołgi były celem ataku. Portal informacyjny lb.ua poinformował, że oddział SBU zniszczył te pojazdy na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy.

Amerykańska telewizja CNN podała na początku lutego, że Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę. CNN przytoczyła dane blogu wojskowego Oryx, szacującego, że 1000 rosyjskich czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.

Bachmut epicentrum działań bojowych 

Najcięższy sytuacja jest aktualnie w Bachmucie. Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto. 

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty podkreślił, że oddziały rosyjskie straciły w ciągu doby 107 ludzi; 137 Rosjan zostało rannych.

"Na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań bojowych i głównym kierunkiem uderzenia wroga" – dodał rzecznik.

Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka