Mateusz Szczap na trasie slalomu giganta podczas mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim, 24 bm. w Szczyrku. (gj) PAP/Grzegorz Momot

Sensacja w mistrzostwach Polski seniorów w narciarstwie alpejskim. Wygrał 17-latek

Redakcja Redakcja Narciarstwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W drugim, piątkowym dniu Mistrzostw Polski seniorów w narciarstwie alpejskim zwycięzcą został Mateusz Szczap, który wyprzedził Wojciecha Gałuszkę i Jana Łodzińskiego. Zwycięstwo Szczapa to sensacja - zawodnik startował w slalomie gigancie na poziomie seniorskim i wygrał zawody organizowane w ramach programu PolSKI Mistrz.

MP w narciarstwie alpejskim. 17-letni Mateusz Szczap zwycięża w slalomie gigancie

W zawodach mistrzostw Polski seniorów w narciarstwie alpejskim w slalomie gigancie zwyciężył Mateusz Szczap (KS Ski Stanek Race Academy), który ukończył zawody z wynikiem 1.56,82 (57,60/59,22). Drugie miejsce zajął Wojciech Gałuszka (Team MB Szczyrk) ze stratą 0,87 s (59,05/58,64). Ostatnie miejsce na podium zajął Jan Łodziński (Team MB Szczyrk) z wynikiem 1,53 (59,50/58,85).

Niespodzianką w zawodach panów było nieukończenie przejazdu przez zwycięzcę supergiganta, Szymona Bębenka.

Alpejskie MP. Magdalena Łuczak nową mistrzynią

Wśród pań w slalomie gigancie najlepsza okazała się Magdalena Łuczak (UKS MitanSki Zakopane), która ukończyła zawody z wynikiem 1.58,05 (58,70/59,35). Druga była Hanna Zięba (KS TatraSki Academy), która do zwyciężczyni straciła 2,57 s (59,55/1.01,17). Trzecie miejsce przypadło Magdalenie Bańdo (Team MB Szczyrk) z wynikiem 5,39 (1.00,92/1.02,52).

Zaskoczeniem w konkursie pań jest brak Maryny Gąsienicy-Daniel (TS Wisła Zakopane) w czołówce - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych Mistrzostwach Świata. Narciarka jest zaliczana do światowej czołówki w narciarstwie alpejskim.

Maryna Gąsienica-Daniel, która uchodziła za murowaną faworytkę mistrzostw w Szczyrku nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji. Zakopianka bardzo szybko zakończyła rywalizację, bo już na pierwszym etapie.

Dzień wcześniej, w czwartek rozdano medale alpejskich mistrzostw Polski w supergigancie kobiet i mężczyzn oraz kombinacji.

PolSKI Mistrz. Nieocenione wsparcie dla polskich narciarek i narciarzy

W ramach programu PolSKI Mistrz 8 milionów pomocy w postaci wsparcia finansowego, materialnego i organizacyjnego przez kolejne 4 lata trafi na na rozwój narciarstwa i snowboardu alpejskiego. Program to nie tylko rozwój ośrodków i tras narciarskich, ale przede wszystkim wsparcie młodych talentów narciarskich i snowboardowych, takich jak Maryna Gąsienica-Daniel czy Mateusz Szczap.

Dzięki programowi PolSKI Mistrz tylko w ostatnim sezonie zorganizowano 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. W ramach programu organizowany jest Młodzieżowy Puchar Polski dla młodych narciarzy alpejskich. Wystartowało w nich 353 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych.

Dzięki partnerom podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Polskich Kolei Linowych (Grupa PKL) nie ma opłat wpisowych oraz za darmo udostępniane są skipassy. Dzięki temu 45 kluby sportowe z całej Polski zaoszczędziły 367 tysięcy złotych.

Sponsorami programu wspierającego rozwój narciarstwa jest Polski Fundusz Rozwoju, Grupa Polskie Koleje Linowe oraz Grupa Lotos. Dzięki ich wsparciu finansowemu w ubiegłym sezonie przeznaczono 120 000 zł na nagrody finansowe w zawodach organizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz.

źródło zdjęcia: PAP/Grzegorz Momot