W Polsce zmalała liczba biednych. Rośnie klasa średnia

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Polacy nie zbiednieli w trakcie pandemii, rośnie liczba podatników o dochodach powyżej miliona złotych rocznie, a jednocześnie skurczyło się grono, deklarujące zarobki poniżej 20 tys. złotych. Dane z ostatnich czterech lat wskazują na wyraźny postęp zarobkowy w kraju.

O finansowym trendzie wśród Polaków pisze "Dziennik Gazeta Prawna", podając najnowsze dane z zeznań podatkowych za lata 2018-2021. "(...) im wyższe dochody, tym większa skłonność do wyboru 19-proc. liniowej stawki PIT, choć wiele mogło się zmienić w 2022 r., kiedy to wszedł w życie Polski Ład" - twierdzi redakcja. Statystyki Ministerstwa Finansów obejmują rozliczenia według skali podatkowej i liniowego 19-proc. PIT. Nie obejmują ryczałtu ewidencjonowanego, bo ten dotyczy przychodów, a nie dochodów. To pierwsze tego typu dane dotyczące dochodów wykazywanych przez Polaków w rocznych zeznaniach PIT. 


Nie zubożeliśmy przez pandemię

Pierwszy wniosek? Zmniejsza się liczba najbiedniejszych podatników, a pandemia COVID-19, mimo zawirowań w biznesie, nie wpłynęła w ostatecznym rezultacie na zarobki. "Na przestrzeni czterech lat zmalała liczba zeznań, w których wykazano roczne dochody niższe niż 20 tys. zł. W rozliczeniu za 2018 r. do urzędów skarbowych trafiło 8 mln 488 tys. deklaracji, w których roczne dochody były niższe niż 20 tys. zł. Dla porównania w ubiegłorocznym rozliczeniu za 2021 r. takich zeznań było już tylko 5 mln 372 tys. Można więc wyciągnąć z tego wniosek, że w czasie pandemii Polacy nie zbiednieli. Potwierdza to również malejąca liczba deklaracji, w których wykazano roczne dochody nieprzekraczające 40 tys. zł – z 8 mln" - analizuje "DGP".  


Rośnie klasa średnia

Poza tym, jest większe grono bogatych przedsiębiorców. "Jeśli chodzi o sytuację Polaków, którzy wykazali roczne dochody w dużo wyższych przedziałach dochodowych, to i tu widać wzrosty. Dotyczy to także rozliczeń według 19-proc. liniowej stawki PIT.(...) Ostatnia grupa, której dotyczą statystyki MF, to osoby o rocznych dochodach powyżej 1 mln zł. W tej grupie również można zaobserwować niewielki przyrost. Potwierdza się również to, że milionerzy w przeważającej części rozliczają się według 19-proc. liniowej stawki PIT" - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna". 

Zdj. ilustracyjne/Pixabay

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka