1 lipca 2024 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. (fot. PAP)
1 lipca 2024 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. (fot. PAP)

Rewolucja w fakturach dla przedsiębiorców. Będziesz musiał rejestrować dokumenty

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt noweli ustawy o VAT. Zakłada on wprowadzenie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od lipca 2024 roku. Narzędzie służyć będzie do wystawiania elektronicznych faktur według nowego wzoru oraz będzie stanowić bazę raportów dokonanych przez przedsiębiorcę transakcji. Dokumenty zaczną trafiać bezpośrednio do administracji skarbowej.

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", najistotniejszym punktem projektu jest data uruchomienia systemu, czyli 1 lipca 2024 roku. Resort finansów wcześniej informował, że może on wystartować na początku przyszłego roku. Należy jednak podkreślić, że dla podatników zwolnionych podmiotowo z podatku VAT obowiązek korzystania z KSeF wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku.

Doradca podatkowy w Gardens Tax & Legal, Adam Bartosiewicz, na łamach "Rzeczpospolitej" sugeruje jednak przedsiębiorcom rozpoczęcie przygotowań już dziś, "choćby poprzez dobrowolne używanie tego systemu, nawet tylko do części transakcji".

Co zmieni się dla przedsiębiorców?

Dzięki KSeF przedsiębiorcy nie będą już musieli przechowywać i archiwizować faktur – odpowiedzialność za to w całości przejmie system. Skróci się również czas oczekiwania na zwrot podatku – z 60 do 40 dni.

Sprawniejszy będzie także sam proces fakturowania i księgowania, który w KSeF będzie możliwie najbardziej zautomatyzowany. To z kolei sprawi m.in., że ryzyko popełnienia błędu przy wystawianiu faktur zmniejszy się. Skróci się również czas potrzebny na dokonanie niezbędnych formalności przy rozliczeniach.

Do systemu KSeF dostać się będzie można za pomocą bezpłatnej aplikacji podatnika, wewnątrz której będzie można zarządzać uprawnieniami, uwierzytelnieniami czy wystawić lub odebrać e-fakturę.

— Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów — podaje resort finansów.

Resort uwzględnił postulaty przedsiębiorców

Omawiany projekt był konsultowany z biznesem przez resort finansów. Ministerstwo po dyskusjach postanowiło uwzględnić niektóre postulaty przedsiębiorców. Zrezygnowano m.in. z objęcia KSeF faktur dokumentujących obrót z konsumentami. Zmieniły się też kary za niedopełnienie nowych obowiązków fakturowania. Jak wskazuje "Rz", "mają one być miarkowane, a pułapem kary ma być 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza KSeF".

Kara za fakturę, na której nie został wykazany podatek wyniesie 18,7 proc. ogólnej kwoty wykazanej na fakturze. W KSeF nie trzeba będzie wykazywać m.in. biletów autostradowych, czy na przewozy autobusowe, kolejowe lub lotnicze.

Co z transakcjami międzynarodowymi?

Należy jednak wskazać, że w przypadku transakcji międzynarodowych (które trzeba będzie ująć w KSeF), nabywcy zza granicy zwykle chcą otrzymać tradycyjną fakturę. To oznacza, że na potrzeby tych transakcji koniecznie będzie również utrzymanie dotychczasowego systemu fakturowania.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka