Impreza z udziałem Tatarskiego vel Fomina tuż przed eksplozją. Fot. Twitter/Special Kherson Cat
Impreza z udziałem Tatarskiego vel Fomina tuż przed eksplozją. Fot. Twitter/Special Kherson Cat

Rosyjski propagandysta wyleciał w powietrze. Panika w Petersburgu

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Podczas imprezy w kawiarni w Petersburgu doszło do wybuchu. Zginął słynny rosyjski bloger i propagandysta. Lokal należy do Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera. "Wszystkich pokonamy, wszystkich zabijemy, wszystkich okradniemy. Wszystko będzie tak, jak nam się podoba" - tak mówił o rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Eksplozja w Petersburgu. Zginął rosyjski propagandysta

Do eksplozji, która doprowadziła do śmierci znanego kremlowskiego propagandysty Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina), doszło na Nabrzeżu Uniwersyteckim w Petersburgu. W kawiarni odbywał się wieczór twórczy poświęcony twórczości denata - było to spotkania klubu dyskusyjnego  "Cyber z Frontu".

RIA Nowosti przekazały, że rannych w wybuchu jest 16 osób. 


Kawiarnia jest własnością Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera – podają media.

Pod tym linkiem znajdują się bardzo drastyczne zdjęcia zrobione już po eksplozji (18+).

Rosyjskie media, powołując się na służby ratunkowe, mówią o jednym zabitym i sześciu rannych — podawała wcześniej na Twitterze niezależna dziennikarka Hanna Liubakowa.

Nie żyje Maksim Fomin

Fomin miał zginąć w wyniku eksplozji statuetki podarowanej mu przez kobietę, której zdjęcie rozpowszechniają obecnie rosyjskie media. Rosyjskie służby podają, że ładunek zawierał ponad 200 gramów trotylu.

Nagranie na który widać statuetkę, w której najprawdopodobniej zamieszczony był ładunek wybuchowy.


Kim był Tatarski vel Fomin

Władlen Tatarski od lutego 2022 roku relacjonował napaść Rosji na Ukrainę. Wielokrotnie podżegał do zabijania Ukraińców. Był też zwolennikiem tzw. Noworosji, czyli „nowego państwa rosyjskiego” na Ukrainie od Charkowa po Odessę – przypomina Bełsat.

Tatarski pochodził z Makiejewki w obwodzie donieckim. Po ucieczce z więzienia w 2014 r., gdzie odbywał wyrok za napad z bronią w ręku, wstąpił do samozwańczych ługańskich sił zbrojnych — opisuje NOEL.

— Wszystkich pokonamy, wszystkich zabijemy, wszystkich okradniemy. Wszystko będzie tak, jak nam się podoba —straszył na nagraniu z Kremla z września 2022 roku.

Fomin vel Tatarski był wówczas wśród setek uczestników wystawnej ceremonii na Kremlu. Władimir Putin ogłosił wówczas aneksję przez Rosję czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy. Większość krajów na forum ONZ potępiło to jako nielegalne.


Wcześniej zginęła córka Dugina

Jeśli Tatarski został celowo wzięty na celownik, byłoby to drugie zabójstwo na terenie Rosji wysoko postawionej osoby związanej z wojną na Ukrainie - przypomina Reuters.

W sierpniu 2022 roku Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji oskarżyła ukraińskie służby specjalne o zabicie Darii Duginy, córki ultranacjonalisty Aleksandra Dugina. Daria Dugin zginęła pod Moskwą w ataku bombowym z użyciem samochodu-pułapki.


KW

Zobacz galerię zdjęć:

Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSE
Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSE Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSE Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSE Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Rosyjski propagandysta wyleciał w powietrze

Źródło zdjęcia: Impreza z udziałem Tatarskiego vel Fomina tuż przed eksplozją. Fot. Twitter/Special Kherson Cat 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka