Jeden z krakowskich marszy papieskich zorganizował Patryk Jaki. Fot. PAP/Art Service
Jeden z krakowskich marszy papieskich zorganizował Patryk Jaki. Fot. PAP/Art Service

Kraków dla Jana Pawła II - dwa marsze. "Nie damy się opiłować"

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
10 tys. osób przeszło w niedzielę w krakowskim Białym Marszu w 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II - podała policja. Pochód przeszedł z Błoń na Rynek Główny, gdzie następnie w bazylice mariackiej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Karola Wojtyły.

"Przekazać pamięć młodemu pokoleniu"

W związku z tłumnie przychodzącymi do bazyliki uczestnikami marszu msza rozpoczęła się z ok. 15-minutowym opóźnieniem. Według policji w Białym Marszu brało udział 10 tys. osób. "Spodziewaliśmy się was. W tej podniosłej atmosferze przychodzimy do ołtarza mariackiego, by z całym Krakowem modlić się (...), by dobrze przekazać pamięć o papieżu młodemu pokoleniu" – mówił ks. infułat Dariusz Raś, proboszcz parafii mariackiej.

Uczestnicy marszu nieśli podobizny papieskie i bannery z hasłem "nie damy się opiłować".


Kazanie wygłosił były proboszcz tej parafii ks. infułat Bronisław Fidelus, student Karola Wojtyły wyświęcony przez niego na kapłana i jego współpracownik w czasie posługi w Krakowie. Ks. Fidelus wspominał biały marsz z 1981 r., po zamachu na papieża. Dziś – jak powiedział – "po raz drugi dokonuje się zamach na świętego, wielkiego Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość".


"Wielka była jego otwartość na drugiego człowieka"

"Świętość papieża była w jego codziennym życiu, widać było ją w modlitwie w pałacu arcybiskupów krakowskich, podczas pielgrzymek, dróg krzyżowych (...). Wielka była jego otwartość na drugiego człowieka, walka o sprawiedliwość, wolność. Cenił wartość życia ludzkiego. Kochał bardzo ojczyznę" – mówił ks. Fidelus.

Zaapelował, aby niedzielne modlitwy były prośbą "do świętego wielkiego Jana Pawła II, by nie odchodził od nas, by pozostał z nami", ale i aby były to modlitwy za tych, którzy szkalują jego imię.

Organizatorzy niedzielnego Białego Marszu - m.in. Rycerze Jana Pawła II, zgromadzenia różańcowe, małopolska Solidarność – zapowiadając pochód informowali, że chcą uczcić nie tylko rocznicę śmierci papieża Polaka, ale i pokazać, że stają w obronie prawdy o nim. Podczas pochodu odtwarzane były fragmenty nagrań homilii Jana Pawła II kierowanych do Polaków w czasie komunizmu, odmawiano różaniec. W marszu uczestniczyli m.in. politycy związani z prawicą i działacze antykomunistyczni w PRL, także przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.


Wanda Półtawska patronką papieskiego marszu

Wśród patronów honorowych wydarzenia była m.in. przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka KL Ravensbruck Wanda Półtawska.

Pochód wiódł tą samą trasą, co biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny.

Wieczorem uczestnicy marszu złożą kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu kurii metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3. Potem wezmą udział w czuwaniu pod oknem papieskim.


Marsz papieski zorganizowany przez Patryka Jakiego

W niedzielę w Krakowie, w podobnym czasie co Biały Marsz, odbył się drugi pochód, który został zorganizowany przez europosła Patryka Jakiego. W tym wydarzeniu, według szacunków policji, uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób. Trasa tego przemarszu wiodła sprzed kościoła św. Floriana, gdzie wikariuszem był Karol Wojtyła, a następnie przez ul. Floriańską i Rynek Główny na ul. Franciszkańską 3, pod okno papieskie.


Marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II zostały zorganizowane w niedzielę w wielu miastach Polski. Ojciec święty zmarł w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Był pierwszym papieżem nie-Włochem od 455 lat.

KW

Jeden z krakowskich marszy papieskich zorganizował Patryk Jaki. Fot. PAP/Art Service

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo