Tłumy Ukraińców na przejściach granicznych. Co się dzieje?

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 164
Na zachodnich granicach Ukrainy, w szczególności na granicy ukraińsko-polskiej, odnotowano gwałtowny wzrost liczby osób podróżujących na Ukrainę - poinformował Zachodni Regionalny Zarząd Państwowej Służby Granicznej. Zdaniem pograniczników, prowadzi to niekiedy do wydłużenia czasu oczekiwania na przekroczenie granicy.

Kolejki samochodów na granicy

Na głównych punktach kontrolnych na granicy z Polską, takich jak Medyka-Szegynie i Korczowa-Krakowiec, następuje kumulacja pojazdów osobowych wjeżdżających na Ukrainę - informuje Zachodni Regionalny Zarząd Państwowej Służby Granicznej.

Okazuje się, że powód jest prozaiczny - Ukraińcy wracają w rodzinne strony na święta wielkanocne. W tym roku w Kościołach wschodnich Wielkanoc przypada 16 kwietnia.Próbowali nielegalnie przekroczyć granicę

Z danych Straży Granicznej wynika, że w ciągu minionej doby 55 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainą, 50 tys. z nich to obywatele Ukrainy. Z kolei Ukrainę opuściło 40 tys. osób. 24 tys. z nich przekroczyło granicę z Polską, a reszta udała się do innych krajów UE i Mołdawii.

1 kwietnia 95 tys. osób i 21 tys. pojazdów przekroczyło zachodnią granicę Ukrainy z UE i Mołdawią (w obwodzie czerniowieckim). Ruch pasażerski wzrósł o 17 tys. osób w porównaniu z dniem poprzednim.

Zatrzymano 14 osób za próbę nielegalnego przekroczenia granicy państwowej Ukrainy - 3 z nich próbowały nielegalnie przekroczyć granicę na punktach kontrolnych, a 11 kolejnych zatrzymano poza nimi.

Ponadto 3 mężczyznom, obywatelom Ukrainy, nie pozwolono opuścić kraju, gdyż mieli sfałszowane dokumenty uprawniające osoby w wieku wojskowym do przekroczenia granicy. Działania mężczyzn mają znamiona przestępstw z art. 336 i 358 Kodeksu Karnego Ukrainy.

Które przejście graniczne wybrać

Ukraińscy strażnicy graniczni informują, że zwiększyli liczbę pracowników do obsługi podróżnych i systematycznie współdziałają z zagranicznymi kolegami, aby reagować na zmiany sytuacji.

Państwowa Służba Graniczna radzi również, aby do wjazdu na Ukrainę wybierać mniej oblegane punkty kontrolne: Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa-Ruska i Krościenko-Smolnica.


ja

(Zdjęcie. Kolejka na granicy. Fot. Zachodni Regionalny Zarząd Państwowej Służby Granicznej)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj164 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka