Oblany farbą pomnik Jana Pawła II stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
Oblany farbą pomnik Jana Pawła II stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Sprofanowany pomnik Jana Pawła II. Łódzka prokuratura dla Salon24.pl

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
W nocy z soboty na niedzielę nieznany sprawca zdewastował pomnik Jana Pawła II przed łódzką katedrą. Ręce figury zostały pomalowane czerwoną farbą, a twarz na żółto. Na granitowym cokole namalowano napis "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział". Mamy wypowiedź łódzkiej prokuratury specjalnie dla Salon24.pl.

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Podjęto czynności"

– Dla dobra śledztwa na tym etapie nie mogę podać żadnych szczegółów, ale oczywiście już zajmujemy się sprawą zbezczeszczenia pomnika św. Jana Pawła II. Wszystko nadzoruje Prokuratura Łódź – Śródmieście – informuje Salon 24 Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

– Podjęliśmy szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawców oraz odtworzenie okoliczności uszkodzenia pomnika, do którego doszło w noc.

Policja już bada tropy

Czynności podjęła również policja, która analizuje nagrania z miejskiego monitoringu, które mogą pomóc w ustaleniu tego aktu wandalizmu, do jakiego doszło przed łódzką bazyliką archikatedralną.


Modlitwa przebłagalna pod pomnikiem

O godz. 15.50 przed pomnikiem świętego zapalone zostaną znicze i odbędzie się część poetycko-muzyczna. Wydarzenie miało zakończy się różańcem o godz. 16.30, ale w czasie dzisiejszych mszy w łódzkich parafiach apelowano do wiernych o przyjście pod pomnik i uczestniczenia „w modlitwach przebłagalnych o wybaczenie sprawcom i przeproszenie za ten haniebny czyn”.


Historia łódzkiego pomnika Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II w Łodzi znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 265 przed archikatedrą św. Stanisława Kostki w Łodzi. Wykonano go z brązu, ma wysokość 2,2 m i powstał z inicjatywy metropolity łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka. Został odsłonięty 4 czerwca 2000 roku, na zakończenie obchodów 80-lecia diecezji łódzkiej i dwutysiąclecia chrześcijaństwa. Poświęcenia monumentu dokonał prymas Polski Józef Glemp.

Autorem pomnika jest łódzka rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska, a odlew wykonał Robert Sobociński. Trzy granitowe bloki, po których stąpa Jan Paweł II, symbolizują kolejne tysiąclecia; twarz papieża ma wygląd z 1987 roku, gdy odwiedził on Łódź. Po śmierci Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku pomnik przy ul. Piotrkowskiej stał się jednym z miejsc, gdzie mieszkańcy Łodzi składali wiązanki kwiatów w hołdzie zmarłemu papieżowi; gromadziły się tam tysiące mieszkańców miasta. Jest on odwiedzany w trakcie tradycyjnych wędrówek Łódzkim Szlakiem Jana Pawła II, współorganizowanych przez władze miasta.

Oprócz pomnika autorstwa Krystyny Fałdygi-Solskiej, przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się także tablica upamiętniająca przyjęcie przez Jana Pawła II Honorowego Obywatelstwa Miasta Łodzi (ul. Piotrkowska 104), Łódzki pomnik stał się inspiracją do wybudowania podobnego monument w Poznaniu.  


TW

Źródło zdjęcia: Oblany farbą pomnik Jana Pawła II stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo