Donald Trump odprowadzany do sądu w Nowym Jorku. (fot. PAP/EPA)
Donald Trump odprowadzany do sądu w Nowym Jorku. (fot. PAP/EPA)

Donald Trump aresztowany. Długa lista zarzutów

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 148
We wtorek były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump dotarł do sądu w Nowym Jorku, gdzie po przybyciu do biura prokuratora okręgowego został aresztowany. — Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w Ameryce — napisał Trump na swoim portalu społecznościowym The Truth Social.

Donald Trump przed sądem

W pierwszym etapie Trump skierowany został do biura prokuratora okręgowego Manhattanu mieszczącego się w gmachu sądowym. Tam też przeszedł standardowe procedury, takie jak m.in. pobranie odcisków palców. Według ekspertów były prezydent USA nie będzie jednak fotografowany na użytek sadu, zakuty w kajdanki, ani umieszczony w celi izolacyjnej.


Zarzuty wobec Donalda Trumpa

Trump jako pierwszy w historii były prezydent USA zostanie oskarżony w sprawie karnej. Zarzuty nie są jeszcze w tej chwili dokładnie znane, ale według przecieków będzie ich 32. Jeden z nich dotyczyć ma przestępstwa polegającego na wypłacaniu tzw. cichych pieniędzy, krótko przed wyborami 2016 roku, gwieździe filmów dla dorosłych Stormy Daniels, która w zamian miała milczeć na temat jej intymnej relacji z Trumpem.

Donald Trump zaprzecza tym oskarżeniom i oczekuje się, że nie przyzna się do winy.

Sprawa Trumpa bez obecności kamer

Sędzia sądu najwyższego stanu Nowy Jork Juan Merchan będzie przewodniczył procesowi. Zakazał wprowadzenia kamer telewizyjnych na salę rozpraw. Jedynie "ograniczona liczba" fotografów mogła wejść przed rozpoczęciem przesłuchań.

Trump aresztowany. Wzmożone środki bezpieczeństwa

Nowojorska policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa w związku ze sprawą Trumpa. Wspiera ją Secret Service oraz funkcjonariusze ochrony sądu i biura prokuratora okręgowego.

W parku naprzeciw gmachu sądu zgromadziła się grupa zwolenników byłego prezydenta. W mediach pojawiły się jednak komentarze, że więcej jest tam dziennikarzy.


Trump: "Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w Ameryce"

Trump w drodze do biura prokuratora okręgowego udostępnił wpis w swoim serwisie społecznościowym The Truth Social.

— Kieruję się na Dolny Manhattan, do gmachu sądu. Wydaje się to takie SURREALNE — WOW, zamierzają mnie ARESZTOWAĆ. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w Ameryce — napisał.

Trump w stanie oskarżenia

Przypomnijmy że pod koniec marca Donald Trump został formalnie postawiony w stan oskarżenia. Jak informował "New York Times", wielka ława przysięgłych postawiła mu zarzuty karne. Trump przekonuje, że jest niewinny, a akt oskarżenia ma charakter polityczny. Twierdzi również, że obecna sytuacja to ingerencja w prezydencką kampanię wyborczą 2024 roku.

RB

(na zdjęciu: Donald Trump odprowadzany do sądu w Nowym Jorku / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka