W Polsce brakuje nauczycieli. Fot. Pixabay
W Polsce brakuje nauczycieli. Fot. Pixabay

Ten zawód przeżywa kryzys. Nauczyciele są wypaleni

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
W Polsce coraz szybciej ubywa nauczycieli, szczególnie młodych i w największych miastach. Ci, którzy zostają, mierzą się z ryzykiem wypalenia zawodowego w obliczu coraz trudniejszych warunków pracy. Z myślą o nich powstał specjalny program wsparcia.

Wypalenie zawodowe wśród nauczycieli 

Według badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Fundację Orange oraz Fundację Dbam o Mój Zasięg podczas pandemii nauczyciele znacznie bardziej niż rodzice i uczniowie odczuli negatywne skutki nauki zdalnej, a coraz więcej z nich rozważa odejście z zawodu. Na początku obecnego roku szkolnego tylko w Warszawie brakowało prawie 3 tys. nauczycieli. Najwięcej wakatów jest w publicznych szkołach podstawowych oraz na stanowiskach pracy z dziećmi, które mają orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Konsekwencją lat zaniedbań jest spadek zainteresowania zawodem nauczyciela wśród młodych osób.

Badanie wykazało, że początkujący pedagodzy coraz częściej i coraz wcześniej doświadczają syndromu wypalenia zawodowego. Już po roku pracy zaczynają odczuwać wyczerpanie psychiczne i fizyczne, a także coraz gorzej oceniają swoje dokonania. Dotyczy to także osób tuż po studiach pedagogicznych, z poczuciem misji i zapałem do nauczania. Najczęstszym mechanizmem obronnym jest przedmiotowe traktowanie uczniów, utrata identyfikacji z pasją zawodową i chęć przebranżowienia się. Przyczyn jest wiele. Oprócz niskich wynagrodzeń, nauczyciele wymieniają przepracowanie i wysokie oczekiwania z każdej strony, przy jednoczesnym braku wsparcia i kompetencji do zarządzania relacjami z uczniami w dynamicznie zmieniającej się pandemicznej rzeczywistości.


Program dla przyszłych nauczycieli 

Pomocą może okazać się ekspercki Program Rozwoju EduLiderstwa prowadzony przez fundację Teach for Poland. W tym roku oferuje ona 50 osobom, które właśnie ukończyły studia lub są początkującymi nauczycielami zaawansowany, 2-letni program rozwojowy o wartości 46 tys. zł. W jego trakcie uczestnicy będą pracować w publicznej szkole, uczyć dzieci, prowadzić projekty społeczne oraz brać udział w wielu warsztatach rozwijających miękkie i twarde kompetencje. Ważnym elementem rozpoczynającym program jest miesięczny Instytut Wakacyjny, w trakcie którego kursanci rozwiną kompetencje pomagające im wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania do szkół. Program bazuje na wieloletnich doświadczeniach innych państw, bo sieć Teach for All, której Teach for Poland jest częścią, ma organizacje partnerskie w ponad 60 krajach.

W trakcie tegorocznej edycji nacisk zostanie położony na kwestie budowania skutecznych strategii integracji wielokulturowej. Taką potrzebę pokazała wojna w Ukrainie i wywołana nią migracji do Polski. Fundacja przytacza z badania z Florydy, w których sprawdzono wpływ obecności uczniów imigrantów na osiągnięcia dzieci urodzonych w USA. Okazało się, że wraz ze wzrostem liczby imigrantów w klasach oprawiały się wyniki nauki.

Rekrutacja do trzeciej edycji bezpłatnego Programu Rozwoju Eduliderstwa w Polsce odbywa się pod hasłem „Podróż ku edukacji jutra” i trwa do maja. Zajęcia rozpoczną się w lipcu. Program szkoleń obejmuje m.in. spotkania z ponad 20 ekspertami oraz tutorami wspierającymi w budowaniu spójnej, odważnej i nowoczesnej ścieżki kariery w sektorze edukacji, trenerami Instytutu Wakacyjnego, dzielącymi się swoją praktyczną wiedzą z zakresu metodyki oraz przedstawicielami społeczności Teach for All. - Szukamy osób nastawionych na zmianę poprzez współpracę, które nie boją się wyjść z inicjatywą, patrzą w przyszłość z gotowością do działania i mają na uwadze rozwój uczniów, którzy jako nowe pokolenie będą odpowiedzialni za kraj, w którym żyjemy – wyjaśnia Katarzyna Nabrdalik z Teach For Poland.

Więcej informacji można przeczytać pod adresem: https://teachforpoland.org.

Tomasz Wypych

(W Polsce brakuje nauczycieli. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo