Niedługo prawie każdy w Polsce będzie miał dostęp do światłowodu. Fot. zpe.gov.pl
Niedługo prawie każdy w Polsce będzie miał dostęp do światłowodu. Fot. zpe.gov.pl

Już wkrótce światłowód w każdym domu. Plany są ambitne

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Stowarzyszenie FTTH Council Europe, zrzeszające ponad 160 firm z branży, opublikowało raport dotyczący m.in. internetu światłowodowego. Zgodnie z podanymi tam informacjami, już niedługo takie rozwiązanie będzie dostępne dla niemal wszystkich Polaków.

Zasięg sieci FTTH i FTTB cały czas jest zwiększany

Stowarzyszenie FTTH Council Europe, które dostarcza analizy dotyczące światłowodów na naszym kontynencie, twierdzi, że w ciągu następnych lat liczba gospodarstw domowych objętych zasięgiem będzie znacznie większa - nie tylko w Europie, gdzie dostęp do światłowodu ma 219 mln gospodarstw, ale też w Polsce.

Zgodnie z raportem liderami nowych instalacji były Wielka Brytania (+4,2 mln), Francja (+3,5 mln), Turcja (+2,9 mln) oraz Włochy (+2,1 mln). Największa dynamika nowych łączy była notowana w Belgii (+60%), Wielkiej Brytanii (+51%), Serbii (+40%), Holandii (+34,7%) oraz Grecji (+34,5%).

Z kolei najwięcej pracy mają do wykonania operatorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. W tych krajach jeszcze 89 mln gospodarstw nie jest podłączonych do sieci technologią FTTH/B, co stanowi 55% wszystkich gospodarstw bez zasięgu w krajach UE-27.


Szybki internet światłowodowy w Polsce

Z danych stowarzyszenia wynika, że pod koniec ubiegłego roku w naszym państwie aż 8,3 mln gospodarstw domowych miało dostęp do sieci światłowodowej. Wrześniowy raport przewidywał, że do końca 2022 liczba ta zostanie zwiększona do 9,2 mln.

Natomiast do 2028 roku zdecydowana większość Polaków będzie miała dostęp do szybkiego internetu światłowodowego (FTTH lub FTTB), ponieważ oczekuje się, że będzie on dostępny w przypadku 12,1 mln gospodarstw, podczas gdy obecnie w Polsce takich gospodarstw jest 13,5 mln - podaje spidersweb.pl

Warto odnotować, że teoretyczny zasięg i faktyczna liczba korzystających ze światłowodu to co innego. W Polsce do 2023 r. ma być 3,9 mln klientów internetu światłowodowego, natomiast do 2028 - 5,85 mln.

ja

(Zdjęcie: Niedługo prawie każdy w Polsce będzie miał dostęp do światłowodu. Fot. zpe.gov.pl)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie