źródło: Pixabay.com/factory
źródło: Pixabay.com/factory

Znakomite dane z gospodarki. Polska w czołówce UE i OECD

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej. A to nie koniec dobrych informacji, zanotowaliśmy też najszybszy wzrost PKB w całym gronie państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pozytywne informacje o kondycji polskiej gospodarki pojawiły się w najnowszych raportach Głównego Urzędu Statystycznego i pracowni Eurostat.

Rekordowo niskie bezrobocie. Tak dobrze jest tylko w jednym kraju

O pozytywnych wiadomościach z rynku pracy napisał portal 300gospodarka.pl. Dziennikarze serwisu zwracają uwagę, że mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Unii Europejskiej.

"Stopa bezrobocia w Polsce wyrównana sezonowo w kwietniu 2023 r wyniosła 2,7 proc. - podaje Eurostat. Tym samym Polska zanotowała najniższy, obok Czech, wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej." - czytamy.

Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 470 tys., wobec 466 tys. w marcu - poinformował Eurostat.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, na koniec kwietnia 2023 roku wyniosła 5,2 proc.

– Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro natomiast, wyniosła 6,5 proc. w kwietniu 2023 roku wobec 6,6 proc. miesiąc wcześniej – dodał Eurostat.


Polska liderem wzrostu PKB. Nie mamy sobie równych

Niskie bezrobocie to nie jedyna pozytywna informacja. Polska jest także liderem wzrostu PKB. Ten wskaźnik mamy najlepszy nie tylko w UE, ale też w całej wspólnocie państw rozwiniętych (OECD).

"Według ostatnich danych GUS PKB w Polsce w I kwartale spadł w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku o 0,3 proc. Ale jednocześnie wzrósł o 3,8 proc. w porównaniu do IV kwartału 2022 r. I to właśnie w tym odsezonowanym ujęciu dane z polskiej gospodarki są zaskakująco dobre." - poinformował portal 300gospodarka.pl.

Na tle innych Państw ten wzrost o 3,8 proc. wygląda naprawdę imponująco! Na 34 kraje, z których zebrano dane, Polska zajęła pierwsze miejsce. Wyprzedziliśmy m.in. Chiny i Portugalię.

Na końcu tekstu autorzy poinformowali, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było znacznie powyżej średniej dla państw OECD (0,4 proc.) i Unii Europejskiej (0,2 proc.). Spośród krajów UE drugie miejsce zajęła Portugalia z wynikiem 1,6 proc. Trzecia Finlandia miała 1,1-procentowy wzrost gospodarczy w ciągu I kwartału.

(Polska jest liderem pod względem tempa wzrostu PKB w I kwartale tego roku. Źródło zdjęcia: Pixabay.com)

Czytaj dalej:


MB

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka