Źródło zdjęcia: PAP/sędzia-piłkarski-Szymon-Marciniak
Źródło zdjęcia: PAP/sędzia-piłkarski-Szymon-Marciniak

Szymon Marciniak w poważnych tarapatach! Wszystko przez znanego polityka

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Najbardziej znany polski sędzia piłkarski może mieć poważne kłopoty! Szymon Marciniak, który ma sędziować w finale Ligi Mistrzów, został oskarżony przez stowarzyszenie "Nigdy więcej" o zaangażowanie się w niedopuszczalną działalność. Chodzi o występ arbitra w spotkaniu organizowanym przez prawicowego polityka, Sławomira Mentzena. Sprawie poważnie przygląda się UEFA.

Antyrasistowskie stowarzyszenie donosi na Marciniaka

"Na błyskotliwej karierze Szymona Marciniaka może pojawić się rysa. 10 czerwca ma prowadzić finałowe spotkanie Ligi Mistrzów między Manchesterem City i Interem Mediolan. Jednak z powodu spotkania z liderem Konfederacji atmosfera wokół naszego arbitra nie jest najlepsza" - donosi Onet.pl.

Sędzia pił piwo z Mentzenem

Powód? Antyrasistowskie stowarzyszenie "Nigdy Więcej" wystosowało oficjalny apel do UEFA ws. polskiego sędziego.Chodzi o obecność Marciniaka na wydarzeniu "Everest", które organizuje jeden z liderów Konfederacji, Sławomir Mentzen. Spotkanie odbyło się 29 maja. Na plakacie promującym wydarzenie można było dostrzec Marciniaka odzianego w oficjalny strój sędziowski FIFA. Był on jednym z mówców na wydarzeniu. Na innym plakacie arbiter pił piwo z papierowego kubka.

"Sławomir Mentzen jest liderem skrajnie prawicowej partii Konfederacja (...). Według współzałożyciela partii Janusza Korwin-Mikkego, jej nazwa została zainspirowana Konfederacją Południa, która broniła niewolnictwa podczas wojny secesyjnej. Partia znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet" – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia.Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że Mentzen zyskał rozgłos dzięki publicznemu zaprezentowaniu swojego radykalnego programu "pięć punktów" w 2019 r., kiedy ogłosił, że "Stoimy przeciwko Żydom, gejom, aborcji, podatkom i Unii Europejskiej".


UEFA przygląda się sprawie

"Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Marciniaka z Mentzenem i jego odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki. Jest to niezgodne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek. Wzywamy sędziego do przyznania się do błędu. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny wyciągnąć konsekwencje" – stwierdził cytowany przez Onet.pl Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia "Nigdy więcej".


UEFA "bardzo poważnie" potraktowało złożoną skargę. "UEFA jest świadoma zarzutów dotyczących Szymona Marciniaka i domaga się pilnych wyjaśnień. UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się »wartościami« promowanymi przez wspomnianą grupę i traktuje te doniesienia bardzo poważnie. Kolejne oświadczenie zostanie wydane jutro, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami" - napisała europejska federacja w wiadomości do redakcji "Przeglądu Sportowego".

Polski arbiter nie komentuje sprawy i nie udziela żadnych wypowiedzi medialnych.

(Źródło zdjęcia: PAP/Sędzia piłkarski Szymon Marciniak)

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj147 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport