na zdjęciu: siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.fot. © Salon24.pl
na zdjęciu: siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.fot. © Salon24.pl

Niespodzianka dla przedsiębiorców. Dodatkowa ulga na składki ZUS dzięki poprawce

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Wszystko wskazuje na to, że blisko 300 tysięcy małych przedsiębiorców uzyska możliwość skorzystania z dodatkowej ulgi na składki ZUS. Okazuje się, że PiS zgłosił poprawkę do programu mały ZUS Plus, która wydłuży ulgę o kolejny rok.

Mały ZUS Plus na dłużej. Niższe składki już niemal pewne

Dobre wieści dla małych przedsiębiorców. Na mocy uchwały złożonej przez partię rządzącą Mały ZUS Plus zostanie wydłużony, co dla osób prowadzących działalność gospodarczą oznacza niższe składki. Ustawa została uchwalona w piątek, 26 maja. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", uchwała musi zostać jeszcze przegłosowana w Senacie, a następnie trafi do podpisu prezydenta. 

Dzięki wydłużeniu programu Mały ZUS Plus niższe składki będą przysługiwać przedsiębiorcom przez kolejne 12 miesięcy. Ulga, która weszła w życie w 2020 roku, dawała możliwość płacenia obniżonych składek ZUS przez okres 3 lat.


Mały ZUS Plus dotyczy mikro i małych przedsiębiorców, których składki są naliczane proporcjonalnie do uzyskiwanego dochodu. Jednak aby korzystać z ulgi, należy spełniać dwa warunki.

Mały ZUS Plus - jakie warunki

Pierwszy z nich zakłada, że przychody przedsiębiorcy z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok nie są wyższe niż 120 tys. zł. 

Drugim warunkiem jest czas prowadzenia działalności gospodarczej, który nie może być krótszy niż 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym.


Warto jednak pamiętać, że Mały ZUS obejmuje tylko składki na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy składki zdrowotnej, której stawka pozostaje na tym samym poziomie i trzeba ją opłacać w całości.

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka