Alicja Majewska podczas Polsat SuperHit Festiwalu / źródło: PAP
Alicja Majewska podczas Polsat SuperHit Festiwalu / źródło: PAP

Jubileusz Alicji Majewskiej. Legenda polskiej estrady krytykuje młodych artystów

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
We wtorek 75-te urodziny obchodzi legenda polskiej estrady, Alicja Majewska. List z życzeniami z tej okazji wysłał jej prezydent Andrzej Duda. Wokalistka w niedawnym wywiadzie wyznała, że nie podoba jej się zachowanie niektórych młodych artystów.

Alicja Majewska – kariera

Alicja Majewska swoją estradową karierę rozpoczęła w 1968 roku na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Zielonej Górze. W 1975 otrzymała nagrodę podczas festiwalu w Opolu za utwór "Bywają takie dni". Artystka nagradzana była również za piosenki takie jak "Jeszcze się żagiel bieli" czy "Odkryjemy miłość nieznaną". Majewska otrzymała również Bursztynowego Słowika podczas zakończonego w miniony weekend Polsat SuperHit Festiwalu.


Prezydent z życzeniami dla Alicji Majewskiej

List z okazji jej 75-tych urodził wysłał jej prezydent Andrzej Duda, który wyraził uznanie wobec jej dorobku artystycznego i wpływu na polską kulturę.

— Jest mi bardzo miło złożyć Pani serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu urodzin. W imieniu własnym i licznych rodaków podziwiających Pani talent piosenkarski pragnę podziękować za wszystkie wzruszenia i refleksje, które nam Pani ofiaruje. Proszę przyjąć wyrazy uznania za wzbogacenie kultury polskiej swoim dorobkiem artystycznym — napisał w liście prezydent.

— Jest Pani powszechnie uznawana za wspaniałą damę polskiej piosenki, trafiającą wprost do serc słuchaczy. Liczne utwory z Pani repertuaru (...) stały się wielkimi, ponadczasowymi przebojami. W świadomości Polaków zapisała się Pani jako wybitna gwiazda wielu edycji Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyła Pani także wiele cennych wyróżnień zagranicznych. Pani piosenki i pieśni przemieniają naszą codzienność, dodają jej czułych barw i lirycznego nastroju — podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił również uwagę na liczne współpracę z "najznakomitszymi polskimi kompozytorami, autorami tekstów i wykonawcami".

Słowa uznania od Andrzeja Dudy

Prezydent wyraził także radość z podejmowanych przez artystkę nowych wyzwań twórczych.

— Zaledwie pół roku temu ukazał się Pani nowy album, w którym śpiewając piosenki z tekstami Artura Andrusa, zachęca Pani do celebrowania wpadających nam w ręce chwil i czerpania radości z powszedniego życia. Dziękując za to piękne przesłanie, chciałbym też wyrazić głębokie uznanie dla Pani aktywności społecznej oraz zaangażowania w działalność charytatywną, w tym za pomoc i solidarność z przeżywającymi wojenny dramat Ukraińcami — pisze Andrzej Duda. Wspomniał przy tym również o pełnionej przez Majewską roli ambasadora Fundacji Proroka Eliasza oraz o jej wieloletnim udziale w zbiórkach na rzecz renowacji Starych Powązek.

— W dniu jubileuszu proszę przyjąć najlepsze życzenia zdrowia, pogody ducha i kreatywnej energii, a także wielu kolejnych dokonań i spełnienia wszystkich planów. Niech nagrodą za twórczy wysiłek będzie podziw, wdzięczność i sympatia publiczności, a radość z sukcesów niech smakuje jeszcze pełniej podczas chwil wytchnienia w pieczołowicie pielęgnowanym przez Panią przydomowym ogrodzie — napisał prezydent.

Alicja Majewska krytykuje zachowanie młodych artystów

W niedawnym wywiadzie dla "Plejady" Alicja Majewska przyznała, że mimo jej dorobku i doświadczenia scenicznego, nie ma dużych wymagań wobec organizatorów jej koncertów.

— Moja fanaberia? Zwykle kawa jest, herbata jest. Moja fanaberia to tłuste mleko 3,2 proc. — powiedziała. Będąc przy tym temacie artystka skrytykowała młodych artystów, którzy będąc na początku swojej kariery mają "wymagania, niczym gwiazdy światowego formatu".

— Ja słyszę, że w riderach (dokumentach zawierających wymagania techniczne oraz wyszczególnione przez artystę prośby - red.) są inne rzeczy. Usłyszałam ostatnio, że jakiś młody człowiek miał w riderze: "banan obrany ze skórki pokrojony na plasterki centymetrowe" i to było z wykrzyknikiem. Była jeszcze pistacjowa guma do żucia. Już nie mówię o tym, że są wpisywane do riderów alkohole — powiedziała Alicja Majewska w wywiadzie z "Plejadą". — Jestem absolutnie zagorzałą przeciwniczką tego. Jak ktoś chce się napić, to niech se kupi i po cichu wypije. To jest niemoralne!

RB

(na zdjęciu: Alicja Majewska podczas Polsat SuperHit Festiwalu / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura