Billboard promujący kampanię PiS "Niezakopane" / źródło: Facebook
Billboard promujący kampanię PiS "Niezakopane" / źródło: Facebook

Nowa kampania PiS uderza w opozycję. Tajemnicze billboardy w Polsce

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Rząd chwali się sukcesami związanymi z uszczelnieniem systemu podatkowego. W tym celu powstała m.in. kampania billboardowa z pytaniem: "Gdzie te pieniądze były zakopane?". Z ustaleń Business Insidera wynika, że do akcji – która będzie wsparciem dla kampanii PiS – włączyło się Ministerstwo Finansów.

Rząd uderza w opozycję i Tuska. Nowa kampania PiS

Rząd przygotował specjalną kampanię, której celem jest ukazanie sukcesów związanych z uszczelnieniem systemu podatkowego. W związku z tym w polskich miastach dostrzec można było billboardy z napisem: "Gdzie te pieniądze były zakopane?". Akcja ma również na celu uderzenie w opozycję na czele z Donaldem Tuskiem, którego Morawiecki premier oskarża o pobłażliwość wobec mafii vatowskich.

— Niestety w czasach naszych poprzedników zarządzanie finansami publicznymi przypominało zachodnią Europę tylko w jednym, mianowicie było dziurawe jak ser szwajcarski — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Radomiu.


Według premiera mieliśmy do czynienia z "ogromną, gigantyczną aferą, z wielkim oszustwem podatkowym".

— Dobrze jest uświadomić sobie to, ponieważ to są pieniądze wszystkich Polaków. To właśnie w czasach naszych poprzedników wszyscy oszuści podatkowi czuli się jak ryby w wodzie - fantastycznie. Mafie vatowskie, wszyscy przekręciarze, cwaniacy uciekali z podatkami z Polski — mówił.


"Gdzie te pieniądze były zakopane?"

Szef rządu zamieścił w poniedziałek w mediach społecznościowych spot, w którym podano, na co można byłoby przeznaczyć pieniądze, które zniknęły w luce VAT.

— Dobrze działające państwo nie pozwala, żeby publiczne pieniądze wyciekały przez nieszczelny system podatkowy" - wskazano w materiale. "One muszą pracować dla dobra swoich obywateli — wskazała lektorka na nagraniu.


Ministerstwo Finansów dołączy do akcji

Business Insider Polska ustalił, że do akcji billboardowej i emisji spotów billboardowych zamierza włączyć się też Ministerstwo Finansów. Portal przekazał, że poznał szczegóły działań, "które resort finansów i Krajowa Administracja Skarbowa właśnie uruchamiają pod hasłem: "'Skąd miliardy dla budżetu?'".

— Z jednej strony pochwalimy się skutecznością w polityce gospodarczej, a z drugiej pokażemy nieudolność PO w tym obszarze i doprowadzenie do rozszczelnienia systemu podatkowego — powiedziała w rozmowie z Business Insiderem osoba z rządu. Portal zauważa przy tym, iż "trudno nie łączyć fakty uruchomienia działań premiera i Ministerstwa Finansów z kampanią wyborczą". Zwrócono przy tym uwagę na liczną krytykę w stronę PO i PSL ze strony Morawieckiego.

"Chodzi o działalność informacyjną i edukacyjną"

Business Insider zapytał o tę kampanię resort finansów, który przekonuje, że "są one związane z działalnością informacyjną i edukacyjną MF oraz KAS".

— W zadania te wpisują się działania edukacyjno-informacyjne, które mają na celu wyjaśnienie podatnikom kwestii zależności pomiędzy sprawnym działaniem administracji skarbowej a większymi dochodami państwa pozwalającymi m.in. na aktywną politykę społeczną czy inwestycje — poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

— Istotne jest wskazanie, że większe dochody państwa nie muszą wynikać z podnoszenia podatków, a wręcz przeciwnie, z konsekwentnej polityki państwa polegającej na korzystnych zmianach legislacyjnych, usprawnianiu administracji skarbowej i uszczelnianiu systemu podatkowego np. poprzez zwalczanie szarej strefy czy oszustów VAT-owskich — dodano w odpowiedzi na pytania portalu.

Resort poinformował także, że w działania informacyjne włączy się też Krajowa Administracja Skarbowa "z wykorzystaniem nośników typu outdoor".

— Łączny przewidziany koszt tych działań wyniesie do 1 mln 490 tys. zł — podało Ministerstwo Finansów.

RB

(na zdjęciu: billboard promujący kampanię PiS "Niezakopane" / źródło: Facebook)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka