(Skrajna prawica drugą siłą polityczną w Niemczech.  Fot. Screen z Twittera)
(Skrajna prawica drugą siłą polityczną w Niemczech. Fot. Screen z Twittera)

Duża zmiana w Niemczech. Skrajna prawica drugą siłą polityczną

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Z sondażu publicznego nadawcy DeutschlandTrend wynika, że prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), wspólnie z socjaldemokratami z SPD, jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Na obie te partie chce głosować po 18 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadził na zlecenie ARD instytut Infratest dimap.

Prawica rośnie w sile 

W porównaniu do poprzedniego badania, sprzed miesiąca, AfD zyskała 2 punkty procentowe, SPD - jeden.

Zdecydowanym liderem sondażu pozostaje chadecka Unia CDU/CSU, z 29 procentami, która jednak w ciągu ostatniego miesiąca straciła jeden punkt procentowy.


O jeden punkt procentowy - do 15 proc. - spadło także poparcie dla Zielonych. To najsłabszy wynik tej partii w sondażu ARD od września 2021 roku. Poparcie dla FDP pozostaje na tym samym poziomie - 7 procent.

Gdyby wybory do Bundestagu odbyły się w najbliższą niedzielę, progu wyborczego nie przekroczyłaby partia Lewica, na którą chce głosować jedynie 4 proc. ankietowanych.

Niemcy są rozczarowani innymi partiami 

Według telewizji ARD dla AfD to najlepszy wynik od września 2018 roku, kiedy partia ta także otrzymała poparcie na poziomie 18 procent.

32 proc. zwolenników AfD deklaruje, że zagłosuję na to ugrupowanie z przekonania, natomiast 67 proc. z powodu rozczarowania innymi partiami. Z kolei najważniejszymi czynnikami dla wyborców w podjęciu decyzji o głosowaniu na AfD jest jej krytyczne stanowisko w sprawie imigracji cudzoziemców oraz kwestie gospodarcze. 

MP

(Skrajna prawica drugą siłą polityczną w Niemczech. Fot. Screen z Twittera)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka