(Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski. Fot. IPN)
(Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski. Fot. IPN)

To koniec RCB. Dyrektor podał się do dymisji

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
W piątek szef wydziału polityki informacyjnej RCB Damian Duda potwierdził, że dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski podał się do dymisji. To efekt przyjętej niedawno ustawy, która zakłada likwidację RCB.

Damian Duda podkreślił, że dymisja Korpowskiego nie została jeszcze przyjęta. Informację o złożeniu rezygnacji przez dyrektora RCB podała wcześniej Interia.pl.

Korpowski nie jest już dyrektorem RCB

Płk Korpowski, doświadczony żołnierz wojsk specjalnych, został powołany na stanowisko dyrektora RCB w listopadzie 2020 roku. Rzecznik RCB nie podał dotąd informacji, jakie były powody rezygnacji dyrektora.


RCB podlega prezesowi Rady Ministrów. Do jego zadań należy koordynacja procesu zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia - koordynacja procesu minimalizacji ich skutków. RCB zapewnia m.in. obsługę Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, pełni nadzór nad ochroną infrastruktury krytycznej, ale też monitoruje zagrożenia i ostrzega przed nimi mieszkańców za pomocą Alertów RCB.

RCB zostanie zlikwidowane 

Niedawno przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który przygotowało MSWiA, zakłada likwidację RCB. W ocenie projektodawców Centrum nie spełnia oczekiwań w zakresie zarządzania kryzysowego. Projekt zakłada, że część zadań RCB, w tym alarmowanie o zagrożeniach, przejmie utworzona przy MSWiA Służba Dyżurna Państwa. Propozycja nie została jeszcze przyjęta przez rząd. 

MP

(Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski. Fot. IPN)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka