Astrud Gilberto w 1997 roku, fot. PAP/Remigiusz Sikora
Astrud Gilberto w 1997 roku, fot. PAP/Remigiusz Sikora

Zmarła "królowa bossa novy". Jej "dziewczynę z Ipanemy" znają wszyscy

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Zmarła brazylijska piosenkarka Astrud Gilberto, która w wieku 20 lat nagrała przebój "The Girl from Ipanema" i stała się międzynarodową gwiazdą. O śmierci w mediach społecznościowych poinformowała jej rodzina.

Nie żyje Astrud Gilberto

"Ogłaszam smutną wiadomość, że moja babcia stała się dziś gwiazdą i że wspiera mojego dziadka Joao Gilberto, także piosenkarza, który zmarł w 2019 roku" - napisała w sieci jej wnuczka Sofia Gilberto.

"Właśnie otrzymałem wiadomość od jej syna Marcelo, że straciliśmy Astrud Gilberto. Poprosił o opublikowanie tej wiadomości. Była ważną częścią WSZYSTKIEGO, co jest brazylijską muzyką na świecie i zmieniła wiele żyć swoją energią. RIP od "szefa", jak mnie nazywała" - czytamy w oświadczeniu Paula Ricciego, gitarzysty, który współpracował z Gilberto.

Nie podano przyczyn śmierci. Piosenkarka miała 83 lata.


Kariera królowej "bossa novy"

Astrud Gilberto urodziła się w 1940 roku w Salvadorze, w północno-wschodniej Brazylii. Przez kilka lat była żoną Joao Gilberto, który także był ikoną brazylijskiej muzyki.

W 1963 roku zaprosił ją do udziału w nagraniu albumu przez niego i Stana Getza. Album zdobył cztery nagrody Grammy, a Astrud Gilberto przyniósł sławę. W 1964 roku została pierwszą brazylijską piosenkarką, która zdobyła nagrodę Grammy.

Piosenka "The Girl from Ipanema", która była jej największym przebojem, doczekała się niezliczonej liczby coverów w wykonaniu największych gwiazd muzyki, od Earthy Kitt i Franka Sinatry po Cher i Amy Winehouse.


W swojej karierze wydała 19 albumów, a w latach 60. ubiegłego wieku przylgnęło do niej określenie "królowa bossa novy". Gilberto nagrała piosenkę na ścieżkę dźwiękową do filmu "The Deadly Affair" z 1965 roku, do którego muzykę zaaranżował Quincy Jones.
W 1977 roku nagrała duet ze słynnym muzykiem jazzowym Chetem Bakerem w utworze zatytułowanym "Far Away".

Śpiewała z Georgem Michaelem

W latach 80. i 90. artystka dużo koncertowała na całym świecie w towarzystwie syna Marcelo, który grał na basie. Kiedy nawiązała współpracę z angielskim piosenkarzem i autorem tekstów George'em Michaelem, jednym z najlepiej sprzedających się muzyków wszech czasów, Gilberto ponownie zyskała międzynarodowy rozgłos. Pamiętamy ich duet "Desafinado" z 1996 roku.


Ostatni album Gilberto wydała w 2002 roku i w tym samym roku została wprowadzona do International Latin Music Hall of Fame.

"Kocham i będę kochać Astrud na zawsze, a ona była twarzą i głosem bossa novy w większości części planety" - napisała w swoim wtorkowym oświadczeniu wnuczka Gilberto, Sofia, dodając, że piosenkarka na zawsze pozostanie w naszych sercach".

ja

(Zdjęcie: Astrud Gilberto w 1997 roku, fot. PAP/Remigiusz Sikora)
Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura