Manfred Weber. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Manfred Weber. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Niemiecki polityk: „Jesteśmy jedyną zaporą przed PiS”. Morawiecki odpowiada

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 257
Niemiecki polityk Manfred Weber, szef frakcji chadeckiej w europarlamencie, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w najnowszym wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” mówi, że jego opcja jest jedyną siłą, „która może zablokować PiS w Polsce”. Weber to zastępca Donalda Tuska na stanowisku szefa EPL i wieloletni współpracownik lidera Koalicji Obywatelskiej. Do słów niemieckiego polityka odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Manfred Weber o "zaporze ogniowej" przeciw PiS 

Manfred Weber w wywiadzie dla „FAZ” mówi, że w unijnych wyborach poparłby Ursulę von der Leyen. Przyznaje także, że chciałby zbudować zaporę ogniową  PiS. Ale krytykuje też unijny Zielony Ład.

Weber od lat krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. Pytany w 2019 roku, czy wyklucza po wyborach do Parlamentu Europejskiego współpracę z Matteo Salvinim i PiS, mówił: „Oczywiście. Podobnie jak walczę z tym, by prawicowe makolągwy, jak z AfD czy partii Le Pen nie miały politycznego znaczenia”.

Dwa lata później komentował na łamach dziennikach „Die Welt”: „Aktualna polityka polskiego rządu jest bardzo ryzykowna: kto trwale odrzuca niezależność wymiaru sprawiedliwości, ten występuje faktycznie z UE. Jeżeli chcemy zapobiec temu scenariuszowi, to gotowość do dialogu jest słuszna i dobra. Musimy jednak być także niezłomni”.


Weber: "Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce"

W wywiadzie dla „FAZ” Weber przekonuje, że „jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce, prowadząc kraj z powrotem do Europy”.

Morawiecki odpowiada Weberowi: Skandaliczna wypowiedź

Na słowa Webera zareagował premier Mateusz Morawiecki. - Wyciągnijcie Państwo sami wnioski ze skandalicznej wypowiedzi Manfreda Webera. Mi się nasuwa wyłącznie jeden… - napisał szef rządu. Po trzech kropkach Morawiecki wkleił mema z Donaldem Tuskiem w roli głównej.


"To Polacy decydują o tym, kto rządzi w naszej Ojczyźnie"

Na wynurzenia Webera odpowiedział też Jacek Sasin: „Niemiecki polityk i sojusznik Tuska @ManfredWeber twierdzi, że - tu cytat - są »jedyną siłą, która może zastąpić @pisorgpl w Polsce". Panie Weber, to Polacy decydują o tym, kto rządzi w naszej Ojczyźnie. Berlin nie ma tu nic do gadania«”.


Na wywiad zwrócił uwagę także europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, podkreślając, że Manfred Weber stawia na niemiecką polityk Ursulę von der Leyen, od 2019 przewodniczącą Komisji Europejskiej, która od lat podejmuje szereg kroków przeciw polskiemu rządowi.


Weber, który walczy o praworządność w Polsce, ma poważny problem w związku z aferą związana z szefem jego kampanii internetowej, Mario Voigtem. Usłyszał on zarzuty korupcyjne, a w śledztwie policja weszła m.in. do siedziby Europejskiej Partii Ludowej.

KW

Manfred Weber. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka